Hasiči nabádají k prevenci před požáry v suchých přímořských oblastech

Hned několik zemí v posledních dnech bojovalo s rozsáhlými požáry – živel zasáhl Chorvatsko, Černou Horu i Španělsko. Příčinou těchto letních požárů ze sucha je nejčastěji odhozený nedopalek cigarety.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní požár ve Španělsku

Lesní požár ve Španělsku | Foto: AFP

Hasičká auta jedoucí k ohni, plameny šlehající z lesů, mrtvá těla ovcí a také lidi prchající před ohněm z kopců do údolí. Takové obrázky nabízejí servery španělských televizí a novin.

Se dvěma lesními požáry v okolí katalánského města Girona pomáhají Španělům i hasiči z Francie. Doufají, že jim v hašení pomůže vítr.

S ohněm bojovali také hasiči na pobřeží Chorvatska u obcí Crikvenice a Selce. Tamní požár už dostali hasiči pod kontrolu. Jeho příčina se zatím vyšetřuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák zjišťoval, jak předejít v jižní Evropě založení lesního požáru

Většinou ale jde o neopatrné zacházení s ohněm, především o odhozený špaček cigarety. To bývá podle ředitele odboru Integrovaného záchranného systému Hasičského záchranného sboru v Praze Davida Vratislavského velmi časté při letních dovolených.

„Samozřejmě kouření, nejčastěji v zahraničí, kde jsou piniové háje, kde je dostatečné množství hrabanky, kde může ten nedopalek tlít a následně iniciovat podzemní požár, který může přejít do požáru porostu a do korunového požáru. Řekl bych, že samotné odhazování nedopalku v přírodě může být to nejnebezpečnější,“ vysvětluje.

Konkrétně v Chorvatsku dobře vědí o tom, co neopatrní čeští turisté dovedou. Předloni tam třiatřicetiletý Čech zapálil kemp Vira na ostrově Hvar, když po grilování vyhodil popel do keře a odešel na procházku se psem. Shořelo 4 a půl hektaru lesa. Vyvázl s podmíněným trestem, hrozila mu ale milionová pokuta.

Do dějin se ohnivým písmem zapsal v únoru 2005 také cestovatel Jiří Šmiták. Vlastní neopatrností zapálil les v chilském národním Parku Tores del Paine. Vítr přenesl plamen od jeho benzínového vařiče na trávu a oheň se rychle rozšířil. Shořelo 15 tisíc hektarů porostu, škoda 100 milionů dolarů.

Pachatel zaplatil pokutu 200 dolarů a přispěl tisícovkou na obnovu parku. Česko pak v rámci rozvojové pomoci věnovalo několik milionů korun na výsadbu 120 tisíc místních buků.

David Vratislavský radí, jak se takových nehod s vařičem nebo grilem vyvarovat: „Pokud grilují, tak vždy, když je to nějaké chráněné místo, mít připravenou aspoň nějakou minimální zásobu vody, nějaké vědro.“

Varuje také před pouštěním takzvaných lampionů štěstí, které se mohou zachytit ve stromech a způsobit korunový požár šířící se mimořádně rychle. Mohou také dopadnout s ještě nevyhořelým palivem a neštěstí je hotové.

V případě, že přes veškerou opatrnost k požáru dojde, je třeba se snažit ho na místě udusit, nebo zalít vodou a přivolat na pomoc hasiče. V celé Evropské unii a také v Chorvatsku mají číslo 112.

Pavel Novák, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme