Hasiči v Rusku začínají vítězit nad lesními požáry
Požáry v Rusku jsou na ústupu. Ohněm zasažená plocha se zmenšila na polovinu. Ruské úřady ale přiznaly, že oheň zasáhl i oblasti zasažené radioaktivním spadem, který do vzduchu v roce 1986 poslala havárie jaderné elektrárny.
Druhý Černobyl nebude, shodují se odborníci včetně těch z ruského Greenpeace. Není ale vyloučeno, že se do vzduchu dostanou radioaktivní látky, uložené ve stromech. Jde ale jen o lokální záležitost.
„Pro záchranáře možná bude potřeba nějakých režimových opatření, která by se ale stejně dělala, protože při hašení podobných požárů se dýchací cesty musí chránit tak jako tak,“ řekla ředitelka Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Na našem území žádné nebezpečí nehrozí.
Kvůli požárům druhý Černobyl nebude, myslí si předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová
„Úroveň radiace může být měřitelná i ve velkých vzdálenostech, kdyby k tomu byly vhodné meteorologické podmínky, tak i u nás. Naše špičkové měřící přístroje ale umí zachytit zvýšení radioaktivity na úrovních, které jsou milionkrát menší než něco, čeho bychom se měli obávat,“ potvrdila Drábová.
Požáry v minulých dnech ohrožovaly i jaderné centrum v ruském Sarově. Úřady proto odvezly všechny výbušné a radioaktivní materiály.
„Jaderné elektrárny a další zařízení jaderného cyklu jsou budovány tak, aby požár nějakého rozsahu vydržely. Odolnost proti požárům musí byt zohledněna už v projektu. Pokud by se ale požáry nezvládly, bylo by to pro jaderná zařízení ohrožení,“ připustila Drábová.