Hasiči, vojáci i technici z Fukušimy jsou už teď národními hrdiny

Za národní hrdiny považují Japonci desítky techniků, vojáků a požárníků, kteří i přes hrozbu ozáření pokračují v ochlazování poškozených reaktorů v jaderné elektrárně Fukušima Daiiči.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozená budova reaktoru 3 v jaderné elektrárně Fukušima

Poškozená budova reaktoru 3 v jaderné elektrárně Fukušima | Zdroj: Reuters

Nejprve shazovali mořskou vodu na poškozené reaktory z vrtulníků, poté nasadili i hasičské vozy a vodní děla. Pracovníci elektrárny se zároveň snaží s pomocí provizorního elektrického vedení zprovoznit chladící systémy vyřazené z provozu zemětřesením a vlnou tsunami.

Sanitka i požární auta rychle míří do tréninkového komplexu fotbalistů známého jako J Village. Na zeleném trávníku se ale už 10 dní neprohánějí žádní hráči, místo nich tu pobíhají lidé v bílých oblecích, s kyslíkovými maskami na obličeji a bombami na zádech. Právě tady, 20 kilometrů od reaktorů Fukušimy 1 byla vybudována provizorní základna pro všechny práce v jaderné elektrárně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše o úsilí hasičů a techniků v poškozené elektrárně Fukušima

U jednoho z nich byla právě zjištěna vysoká míra radiace, proto musí být ošetřen. Mezi jednotlivými bloky elektrárny se několik dní po zemětřesení a následné vlny tsunami pohybovalo pouze 70 jejích zaměstnanců, ostatních 730 bylo evakuováno, a to i kvůli explozím a požárům v reaktorech č. 2, 3 a 4 a následnému úniku radiace.

16. března pak i těch zbývajících několik desítek pracovníků muselo na chvíli všeho nechat, protože intenzita záření dosáhla jednoho tisíce mikrosievertů za hodinu, mimochodem tolik každý člověk dostane v běžném prostředí za jeden rok:

„Právě k nám přivážejí pracovníky z jaderné elektrárny ve Fukušimě, kteří jsou možná kontaminováni. Musíme je proto zkontrolovat a případně ošetřit," potvrdil jeden z lékařů tokijského zdravotnického zařízení specializujícího se na nemoci z ozáření. Úřady prostě nemohou ponechat nic náhodě. I přes možná rizika ale do Fukušimy 1 vyrazili na pomoc hasiči z hlavního města.

Příprava hasičů na práce při chlazení poškozených reaktorů jaderné elektrárny Fukušima Dai - iči | Foto: Reuters

„Očekáváme při této misi hodně potíží. Myslím si, že jde o velmi nebezpečný úkol, pověst Japonska i životy mnoha lidí ale nyní závisí na vás," prohlásil šéf tokijské požární jednotky před tím, než jeho muži do Fukušimy zamířili.

Nejprve jich na pomoc vojákům přijelo 139, po 24 hodinách je vystřídalo dalších sto kolegů. Jejich důležitým pomocníkem byl i speciální vůz schopný stříkat vodu z výšky 22 metrů. Předchozí pokusy, kdy obří armádní helikoptéry s koši naplněnými mořskou vodou jí shazovaly na reaktory totiž nebyly příliš úspěšné:

Vrtulníky tak alespoň zjišťovaly aktuální stav v reaktorech a jejich okolí. A na zemi mezitím dále pokračuje boj desítek statečných, který, vzhledem k dosavadnímu vývoji jen tak neskončí.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme