Hasiči zdolali rozsáhlý požár u Makarské, Češi jsou v pořádku

Po více než 36 hodinách se hasičům podařilo zdolat pravděpodobně největší požár v historii chorvatské Dalmácie. Některá místa ale stále ještě doutnají a více než 400 hasičů pokračuje v práci. Provoz na Jadranské magistrále i na dálnici z Dalmácie do Záhřebu by měl být bez větších problémů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

požár v okolí Makarské

požár v okolí Makarské | Foto: AFP

Živel spálil od pátečního večera na 800 hektarů porostů na Makarské riviéře. Zastavit se ho podařilo až po zklidnění větru, který dosahoval síly orkánu a znemožnil nasadit k hašení vrtulníky a letadla.

Mezi více než 150 evakuovanými bylo i deset Čechů, kteří strávili noc v místní škole. Jak Radiožurnálu potvrdila konzulka našeho zastupitelského úřadu ve Splitu Jindra Malá, všichni jsou v pořádku.

"Čeští turisté, které strávili noc v jedné škole a žádali o pomoc český konzulát, se již vrátili do svých apartmánů. Nikdo nebyl zraněn, jenom pár chorvatských hasičů mělo problémy. Dálnice i Jadranská dálnice je otevřená, takže nejsou žádné zácpy ani kolony," uvedla Malá.

Podle aktuálních informací české ambasády v Záhřebu zvažuje řada turistů návrat domů. Oheň se totiž rozšířil do letovisek, která Češi přímo zbožňují - vedle centra riviéry Makarské se jedná například o Baško Polje, Promajnu nebo Krvavici.

Jde o jeden z největších požárů v Dalmácii vůbec. V posledních 12 hodinách se do boje s plameny zapojily hasičské týmy prakticky z celé země. Na webových stránkách chorvatských deníků jsou videa nebo fotografie pobřeží zahaleného do šedivého kouře. V letoviscích je prý cítit štiplavý dým, místní se snaží utěsnit okna a dveře mokrými hadry a ručníky. Po ulicích se teď chodí jen s mokrým kapesníkem před pusou.

Dušan Valenta, Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme