Hasiči zdolali rozsáhlý požár u Makarské, Češi jsou v pořádku

Po více než 36 hodinách se hasičům podařilo zdolat pravděpodobně největší požár v historii chorvatské Dalmácie. Některá místa ale stále ještě doutnají a více než 400 hasičů pokračuje v práci. Provoz na Jadranské magistrále i na dálnici z Dalmácie do Záhřebu by měl být bez větších problémů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

požár v okolí Makarské | Foto: AFP

Živel spálil od pátečního večera na 800 hektarů porostů na Makarské riviéře. Zastavit se ho podařilo až po zklidnění větru, který dosahoval síly orkánu a znemožnil nasadit k hašení vrtulníky a letadla.

Mezi více než 150 evakuovanými bylo i deset Čechů, kteří strávili noc v místní škole. Jak Radiožurnálu potvrdila konzulka našeho zastupitelského úřadu ve Splitu Jindra Malá, všichni jsou v pořádku.

"Čeští turisté, které strávili noc v jedné škole a žádali o pomoc český konzulát, se již vrátili do svých apartmánů. Nikdo nebyl zraněn, jenom pár chorvatských hasičů mělo problémy. Dálnice i Jadranská dálnice je otevřená, takže nejsou žádné zácpy ani kolony," uvedla Malá.

Podle aktuálních informací české ambasády v Záhřebu zvažuje řada turistů návrat domů. Oheň se totiž rozšířil do letovisek, která Češi přímo zbožňují - vedle centra riviéry Makarské se jedná například o Baško Polje, Promajnu nebo Krvavici.

Jde o jeden z největších požárů v Dalmácii vůbec. V posledních 12 hodinách se do boje s plameny zapojily hasičské týmy prakticky z celé země. Na webových stránkách chorvatských deníků jsou videa nebo fotografie pobřeží zahaleného do šedivého kouře. V letoviscích je prý cítit štiplavý dým, místní se snaží utěsnit okna a dveře mokrými hadry a ručníky. Po ulicích se teď chodí jen s mokrým kapesníkem před pusou.

Dušan Valenta, Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme