Hasiči zlikvidovali oheň v Buckinghamském paláci

Zlaté jubileum britské panovnice prožívá celá země. V neděli večer však oslavy zkomlikoval menší požár jejího sídla, který hasiči zlikvidovali v řádu desítek minut. Podle potvrzených zpráv nebyl nikdo ze členů královské rodiny v rezidenci. Hořet začalo právě, když měla začít zkouška před pondělním koncertem hvězd populární hudby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dým nad Buckinghamským palácem | Zdroj: ČTK

Také tato akce má být součástí oslav 50. výročí nástupu královny Alžběty II. na trůn. Zlatému jubileu je věnován celý tento rok, ale vrcholí o tomto víkendu a v následujících dvou dnech. Čtyřdenní slavnost odstartoval v zahradách Buckinghamského paláce v Londýně ohňostroj, party s kuřaty a šampaňským ale hlavně koncert vážné hudby. Pozváno bylo 12 000 lidí. Vstupenky získali kuriózním, ale také velmi spravedlivým způsobem - losem.

Oslavy pokračovaly od nedělního rána celou řadou mší po celém Spojeném království. Alžběta II s manželem Princem Philipem přišla do svatojiřské kaple na hradě Windsor. Alžběta se stala královnou 6. února 1952, po smrti svého otce krále Jiřího VI. Její syn, princ Andrew o ní v rohovoru pro BBC řekl, že byla fantastickou matkou a je citlivým monarchou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Princ Andrew o své matce

Královna přijde do zahrad Buckinghamského paláce i v pondělí - tentokrát na koncert takových hvězd jako jsou Paul McCartney, Elton John, Ozzy Osbourne a nebo "královna soulu" Aretha Franklin. Hlavní část oslav pak skončí v úterý slavnostním průvodem a přehlídkou královského letectva.

Celé oslavy v Londýně jsou zároveň obrovskou bezpečnostní akcí, na níž se podílí kolem 10.000 policistů. Bezpečnostní složky ale dopředu oznámily, že nemají žádné informace o možném teroristickém útoku.

Milan Kopp, Jana Ulbrychová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme