Hasiči zlikvidovali oheň v Buckinghamském paláci

Zlaté jubileum britské panovnice prožívá celá země. V neděli večer však oslavy zkomlikoval menší požár jejího sídla, který hasiči zlikvidovali v řádu desítek minut. Podle potvrzených zpráv nebyl nikdo ze členů královské rodiny v rezidenci. Hořet začalo právě, když měla začít zkouška před pondělním koncertem hvězd populární hudby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dým nad Buckinghamským palácem | Foto: ČTK/AP

Také tato akce má být součástí oslav 50. výročí nástupu královny Alžběty II. na trůn. Zlatému jubileu je věnován celý tento rok, ale vrcholí o tomto víkendu a v následujících dvou dnech. Čtyřdenní slavnost odstartoval v zahradách Buckinghamského paláce v Londýně ohňostroj, party s kuřaty a šampaňským ale hlavně koncert vážné hudby. Pozváno bylo 12 000 lidí. Vstupenky získali kuriózním, ale také velmi spravedlivým způsobem - losem.

Oslavy pokračovaly od nedělního rána celou řadou mší po celém Spojeném království. Alžběta II s manželem Princem Philipem přišla do svatojiřské kaple na hradě Windsor. Alžběta se stala královnou 6. února 1952, po smrti svého otce krále Jiřího VI. Její syn, princ Andrew o ní v rohovoru pro BBC řekl, že byla fantastickou matkou a je citlivým monarchou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Princ Andrew o své matce

Královna přijde do zahrad Buckinghamského paláce i v pondělí - tentokrát na koncert takových hvězd jako jsou Paul McCartney, Elton John, Ozzy Osbourne a nebo "královna soulu" Aretha Franklin. Hlavní část oslav pak skončí v úterý slavnostním průvodem a přehlídkou královského letectva.

Celé oslavy v Londýně jsou zároveň obrovskou bezpečnostní akcí, na níž se podílí kolem 10.000 policistů. Bezpečnostní složky ale dopředu oznámily, že nemají žádné informace o možném teroristickém útoku.

Milan Kopp, Jana Ulbrychová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme