Odříznuti lávou: pěstitelé marihuany odmítají opustit své živobytí na Havaji

Dale Altman a jeho vnuk Josh Doran žijí na dvouhektarovém pozemku na jednom z havajských kopců nedaleko sopky Kilauea. Pěstují tam zdravotní marihuanu, a i přesto, že láva už tamní komunitu zcela odstřihla, odmítají odejít. Jejich příběh zachytil reportér agentury Reuters.

Fotopříběh Havaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Altmana mají na pozemku marihuanu v hodnotě 100 tisíc dolarů, tedy zhruba 2,2 milionu korun. „To je důvod, proč jsme ještě neodešli. Je v tom hodně práce,“ vysvětlil 66letý muž reportérovi.

Zkáza i krása. Havajská sopka Kilauea vychrlila kromě prachu i drahé kameny

Číst článek

Nechce se evakuovat a nechat za sebou svůj domov a marihuanu, kterou vypěstovali. Podle něj je jeho dům na kopci před lávou v bezpečí. „Nejsme hloupí. Promysleli jsme to,“ dodal.

Reportér Reuters přijel do míst dřív vyhledávaných důchodci, jako je Altman, a dobrodruhy, jako je jeho vnuk, lodí. Od 3. května, kdy začala erupce, Kilauea zničila přes 600 domovů, láva se rozlila na 2388 hektarech a v zemi se vytvořilo nejméně 22 trhlin, ze kterých tryská láva až do výšky 45 metrů.

Dary bohyni Pele

Jedna z trhlin vytvořila proud lávy, který odřízl kopec Halekamahina a dál proniká do moře. Reportér se vydal s dalšími dvěma obyvateli oblasti, kteří se na rozdíl od Altmana a jeho vnuka evakuovali, zkontrolovat jejich domy.

„Trhá mi to srdce. Vrátit se a vidět tohle,“ popsal 68letý Tom McCarroll, původem Texasan, který se na Havaj odstěhoval před 11 lety se ženou a dětmi. „Bylo by lepší, kdyby si to vzala Pele (bohyně havajských sopek – pozn. redakce),“ podotkl s tím, že už se zřejmě do svého domu nikdy nebudou moci vrátit.

Clawsonův dům je mezi několika tucty farem na kopci Halekamahina, které jsou v současnosti obklopeny lávou hned ze tří stran. | Foto: Terray Sylvester | Zdroj: Reuters

Sousedův dům stojí nedaleko. Nejkratší cesta vede přes dva ztvrdlé proudy lávy, z nichž v některých místech vychází pára. Dům 64letého Marka Clawsona je mezi několika tucty farem na kopci Halekamahina, které jsou v současnosti obklopeny lávou hned ze tří stran.

Láva, která se vlévá do moře, vytváří u Halekamahina obrovský oblak páry a kyselého deště. „Jak jsme se vraceli k lodi, déšť více méně přestal. Pár kapek nám ale padlo do očí a dost to štíplo,“ popsal reportér Reuters Terray Sylvester.

Podle Clawsona žili na Havaji svůj sen, návštěvu svého domu ale označil za „cvičení v marnosti“. Jeho dům je sice v pořádku, dostat se k němu je ale skoro nemožné. „Je to neskutečné. Myslím, že musím přesvědčit sám sebe, že se vrátím,“ řekl. Prozatím ale plánuje přesun do Oregonu.

Altman a jeho vnuk stěhování odmítají. Doran plánuje vyrazit na lodi pro zásoby. Když je potkal reportér Reuters, zrovna opravovali svůj skleník. Vody a jídla měli dost. Altman ale připouští, že pokud by došlo jídlo, oba dva by názor dost pravděpodobně změnili.

Mark Clawson odpočívá na sousedově střeše a pozoruje proud lávy na okraji města Pahoa. | Foto: Terray Sylvester | Zdroj: Reuters

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme