Na Kubě se zřítil Boeing 737. Tragédie si vyžádala 107 obětí, tři osoby jsou v kritickém stavu

Záchranáři na místě letecké tragédie | Foto: Alexandre Meneghini | Zdroj: Reuters
  • Letadlo Boeing 737-400 havarovalo několik minut po vzletu z mezinárodního letiště Josého Martího na Havaně.
  • Kubánská televize uvedla, že při nehodě zemřelo 107 lidí. Na palubě jich celkem bylo 110, včetně šestičlenné mexické posádky.
  • Tragickou nehodu přežily tři pasažérky, které jsou v kritickém stavu v nemocnici. Úřady informace o nich zatím nepotvrdily.
  • Většinu cestujících tvořili Kubánci; cizinců bylo pět – dva Argentinci a tři Mexičané.
  • Letadlo provozovala místní letecká společnost Cubana de Aviación.

Havana / Mexiko (Aktualizováno: 8:09 19. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na palubě stroje bylo podle mexické společnosti Global Air celkem 110 lidí, včetně šesti členů posádky. Firma, známá také pod názvem Aerolíneas Damojh, vlastní havarovaný Boeing 737. Aeroliniím Cubana de Aviación ho pronajímala.

Posádku tvořili dva piloti, mechanik a tři letušky. Podle kubánských médií se záchranářům podařilo z letounu, který havaroval krátce po startu z havanského mezinárodního letiště Josého Martího na maniokové plantáži, vyprostit tři těžce zraněné ženy a jednoho muže. Všichni byli v kritickém stavu převezeni do nemocnice. Muž později zemřel.

Ačkoli to oficiální místa zatím nepotvrdila, média uvádějí, že nikdo ze zbývajících 107 osob při nejhorším leteckém neštěstí na kubánské půdě nepřežil. Podle deníku kubánské komunistické strany Granma bylo mezi pasažéry pět cizinců – dva Argentinci a tři Mexičané.

Na palubě ovšem nebyli žádní Češi. „Spojili jsme se s kubánským úřadem pro civilní letectví, které nám potvrdilo, že by tam čeští občané být neměli. Další informace průběžně zjišťujeme,“ řekl Radiožurnálu tajemník a zástupce vedoucího českého velvyslanectví Adam Lorenc.

Podle serveru Cubadebate zasahovali v oblasti Rancho Boyeros záchranáři, policisté i hasiči, které letadlo hasili. Letadlo podle serveru SkyNews dopadlo nedaleko farmy. Z terminálu letiště bylo vidět, že stoupá hustý černý dým.

Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel, který navštívil místo neštěstí, řekl, že úřady provádějí identifikaci obětí a že zjišťují příčinu nehody. V sobotu odpoledne místního času (večer SELČ) slibují úřady tiskovou konferenci, na které chtějí poskytnout informace o vyšetřování.

Poslední velká nehoda civilního letadla se na Kubě odehrála v listopadu 2010. Při havárii stroje kubánské společnosti Aerocaribbean tehdy za špatného počasí zahynulo všech 68 cestujících, včetně 28 cizinců.

rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme