Havanou prošel průvod za práva homosexuálů. Svolali ho přes nově zavedený mobilní internet

Kubánským hlavním městem Havanou prošel v sobotu nepovolený průvod aktivistů za práva homosexuálů, kteří se svolali s pomocí nově zavedeného mobilního internetu. Policie akci tolerovala a proti zhruba stočlennému shromáždění zakročila až ve chvíli, kdy se někteří demonstranti pokusili proniknout na hlavní městský bulvár, informovala o tom v neděli agentura AP.

Tento článek je více než rok starý.

FOTOGALERIE Havana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ačkoliv sobotní průvod neměl povolení úřadů, policie ho nechala dojít až k promenádě Malecón. Několik aktivistů bylo zatčeno ve chvíli, kdy se snažili prorazit policejní kordony a pokračovat v pochodu po tomto známém pobřežním bulváru.

Průvod byl již druhou akcí za poslední více než měsíc, kterou uspořádala jiná než vládní organizace na Kubě. Začátkem dubna prošel ulicemi města pochod 400 demonstrantů, kteří se dožadovali ukončení krutého zacházení se zvířaty.

‚Nemůžu být sám sebou ani doma.‘ Jak se žije LGBT lidem v Bruneji, kde jim vyhrožují ukamenováním?

Číst článek

V zemi, kde jsou téměř veškeré občanské spolky de facto podřízeny komunistické straně, jsou podle AP nezávisle zorganizované akce krajně neobvyklé. Jakékoliv neoficiální demonstrace se totiž většinou rychle setkají s tvrdou policejní odezvou. Tolerance represivních složek je nezvyklá i s ohledem na mezinárodní okolnosti: Spojené státy v březnu rozšířily sankce proti Kubě a tlačí na ni, aby přestala podporovat venezuelskou vládu. Kubánský režim se ve chvílích vnějšího ohrožení obvykle uchyloval k zásahům proti vlastnímu disentu.

‚Naprostý úspěch‘

Organizátoři svolali shromáždění pomocí mobilního internetu, který je v zemi dostupný teprve od loňska. Využili pro to aplikace Facebook a WhatsApp. „Byl to naprostý úspěch, protože jsme dali dohromady tolik lidí navzdory očekáváním, že vláda zasáhne,“ řekl šestadvacetiletý aktivista Raúl Soublett.

Kuba potírala homosexualitu desítky let po revoluci v roce 1959 a mnoho lidí bylo za příslušnost k této sexuální menšině posláno do pracovních táborů. V posledních letech se však vláda snaží proti diskriminaci gayů a leseb bojovat. Dcera kubánského vůdce Raúla Castra Mariela Castrová je mezinárodně uznávanou aktivistkou na poli sexuální osvěty a boje za práva sexuálních menšin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme