Havana se změní. Kokosové taxi zprostředkuje nostalgii i očekávání

Havana se chystá na pozvolný příliv turistů i kapitálu, a to hlavně ze Spojených států, se kterými komunistický režim postupně otepluje vztahy. Mnozí návštěvníci chtějí léta odříznutý ostrov vidět ještě předtím, než se s postupným příchodem investic pozvolna promění. Pro samotné Kubánce ale desetiletí izolace znamenají často chudobu a nouzi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havana, Kuba, ilustrační foto

Havana, Kuba, ilustrační foto | Foto: Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic, Nou hailer

Revoluční náměstí je jedním ze symbolů Havany. Obrovský prostor, kde se během proslulých projevů Fidela Castra tísnil až milion Kubánců.

Na jedné straně ho ohraničují vládní budovy s portréty otců revolucionářů Fidela a Che Guevary, na straně druhé vysoký památník střežený vojenskou gardou.

V odpoledním vedru zeje náměstí prázdnotou, na potenciální zákazníky tu čekají jen řidiči dvou naleštěných amerických korábů z 50. let a také malá přepravní vozítka, kterým se tu říká kokotaxi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nostalgii Havany i očekávání změn zachytila jízdou v kokosovém taxi zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Malá motorka se třemi koly a zahnutou stříškou vypadá jako cestovní žluté vajíčko, nebo pojízdný kokos, podle kterého se - jak vysvětluje řidič Pablo - vozítko i jmenuje.

Cesta Havanou vede kolem rozpadajících se pokladů koloniální architektury i funkcionalistických vil z počátku 20. století.

Velitel kokotříkolky Pablo se musí soustředit na cestu, ale v Havaně až tak velký provoz není, a tak se stihne trochu rozpovídat.

Jako mnozí další, se třicetiletý Kubánec zdráhá mluvit úplně otevřeně, stěžuje si ale na špatnou ekonomickou situaci a mizerné výdělky, ze kterých nejde vyžít.

Kubánci uvítali otevření ambasády USA, demokracie se ale jen tak nedočkají

Číst článek

V průměru si Kubánci vydělají kolem 500 korun za měsíc. Možnost svézt turisty je pro něj důležitým zdrojem příjmu. Cizinci platí v konvertibilním pesu, které má pětadvacetinásobnou hodnotu oproti obyčejné měně.

Cíl je před hotelem Nacional, jednou ze zdejších nejznámějších architektonických památek, kam obyčejní Kubánci měli ještě před pár lety vstup zakázán.

Pablo se usadí v kokotaxi a čeká na dalšího zahraničního zákazníka.

Vztah USA - Kuba | Foto: Český rozhlas

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme