Německá policie vyšetřuje možné případy havanského syndromu na ambasádě USA

Německá policie vyšetřuje několik případů, kde panuje podezření na takzvaný havanský syndrom u pracovníků americké ambasády v Berlíně. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. Jako havanský syndrom jsou označovány nevysvětlené zdravotní potíže diplomatů USA, které v posledních letech postihly ve světě na 200 lidí. Často se spekuluje o tom, že příznaky v podobě migrén, nevolností a závratí může způsobit například útok akustickými zbraněmi.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie. Ilustrační foto.

Na ambasádě USA v Berlíně se mohl objevit havajský syndrom. Německá policie případy vyšetřuje (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Německá policie uvedla, že se zabývá „podezřením na útok akustickou zbraní na zaměstnance ambasády USA“. Zastupitelský úřad Spojených států v Berlíně to nijak nekomentoval, ale uvedl, že americké úřady podobné případy vyšetřují po celém světě.

Podobnou situaci řeší v poslední době například ambasáda USA ve Vídni. V září Ústřední zpravodajská služba (CIA) odvolala svého vedoucího v rakouské metropoli, protože nebral tamní případy podezření na havanský syndrom dostatečně vážně.

Havanský syndrom

Havanský syndrom dostal své jméno proto, že byl poprvé zaznamenán v kubánské metropoli koncem roku 2016, v médiích se kauza objevila v roce 2017.

Nebral vážně havanský syndrom, tak skončil ve funkci. CIA odvolala svého vedoucího ve Vídni

Číst článek

Někteří američtí a kanadští diplomaté či jejich příbuzní si tehdy stěžovali na zdravotní problémy po krátkém pobytu v Havaně v domech diplomatů a dvou hotelech. Hovořili o poškození sluchu, bolestech hlavy, závratích či poruchách spánku. Mnozí tvrdili, že slyšeli vysoké šumivé zvuky.

Některá americká média spekulovala, že příčinou mohl být akustický útok kubánských tajných služeb, otrava jedem nebo biologickou zbraní. Lékaři ale posléze vyloučili, že by u postižených šlo o otravu či virové onemocnění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme