Havanu ovládla rocková horečka. Vůbec poprvé tam zahrají Rolling Stones

Kuba má před sebou velký rockový koncert. V Havaně vystoupí skupina Rolling Stones. Bezplatný koncert je další událostí přelomového týdne, který má zpečetit konec nepřátelství mezi komunistickým ostrovem a Spojenými státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Havaně poprvé v historii vystoupí rocková skupina Rolling Stones | Zdroj: Reuters

Časy se mění – zatímco ještě před pár lety by Rolling Stones mohly o Kubě jen zdálky snít, teď Mick Jagger ve španělštině zve Kubánce na koncert pod širým nebem, jaký Havana nepamatuje.

O historické události mluví kapela, i její příznivci prakticky všech generací. Desítky let poté, co komunistický režim zakázal „škodlivou“ západní hudbu se na stadion chystají starší rockeři i jejich děti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skupina Rolling Stones se chystá na historický koncert v Havaně. Natáčela zpravodajka Lenka Kabrhelová

Například 24letá Osy se těší na svůj vůbec první velký koncert v životě. Úspěšná výtvarnice ale hlavně jako mnozí další v Havaně věří, že bezprecedentní hudební akce je signálem, že se v kubánské společnosti až donedávna neprodyšně sešněrované režimem, konečně začnou hýbat ledy.

Se stejnou nadějí přijeli sem do Havany na koncert i o generaci starší bratři Warren a Russel z amerického Colorada. Oba jsou přesvědčení, že sbližování Kuby a Spojených států je krok správným směrem, který pomůže Kubáncům nejen ekonomicky – spousta rodin, které na desítky let rozdělila emigrace, by konečně měly mít šanci se stmelit.

Na Kubě poprvé v historii vystoupí skupina Rolling Stones. Zleva Mick Jagger, Charlie Watts, Keith Richards a Ronnie Wood po přistání v Havaně | Foto: Reuters

Mezi těmi, kdo Kubu opustili, byla i řada rockových muzikantů, které režim pronásledoval. Rocková horečka, která Havanu ovládla jen pár dnů po odjezdu amerického prezidenta Baracka Obamy, završí týden plný historických událostí.

Pro mnohé Kubánce budou takty nejznámějších písní Rolling Stones symbolem naděje, že se po letech izolace jejich země snad konečně otevře změnám a cestě k větší svobodě.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme