Havárie českého autobusu na Slovensku připravila o život jednu ženu

Jedna žena zemřela při nehodě českého autobusu u obce Svinia nedaleko Prešova na východním Slovensku. Dalších 14 lidí přijali do ošetření lékaři prešovské nemocnice. Autobus odjížděl z Plzně a vezl na výlet do ukrajinských hor 43 českých turistů, převážně mladých lidí. Zájezd pořádala církevní škola ve Spáleném Pořící na Plzeňsku spolu s cestovní kanceláří Turistika a hory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havarovaný autobus u Prešova | Zdroj: ČTK

V prešovské nemocnici zůstává s otřesem mozku vedoucí zájezdu a zároveň majitel cestovní kanceláře Turistika a hory, která zájezd na Ukrajinu spolupořádala, a také žena, která má pohmožděný obratel.

Zbylá část výpravy mezitím našla útočiště nedaleko místa nehody v obci Svinia, kde se o ně starají místní lidé. Výprava přenocuje na vysokoškolských kolejích v Přešově a do České republiky se vrátí zítra náhradním autobusem.

Autobus havaroval stěží pochopitelným způsobem. Jeho řidič, osmatřicetiletý muž z Dolní Lukavice na Plzeňsku, zjistil, že v nádrži dochází nafta a proto se pokusil zacouvat na krajnici. Z ní ale sjel a zřítil se asi pět metrů ze srázu, otočil se přes střechu a zůstal ležet na boku. Českému rozhlasu to potvrdila i manželka vedoucího zájezdu.

"Většinou jsme spali, a začali jsme vnímat až v okamžiku, kdy autobus couval, z nevysvětlitelných důvodů. V tom okamžiku jsme se začali probouzet, autobus se otočil na střechu a převrátil se. Bohužel se tam stalo i to smrtelné zranění," popsal situaci jeden ze studentů pro Slovenský rozhlas.

Autobus řídil podle majitele dopravní firmy Jiřího Nováka zkušený řidič. "U nás pracuje krátce, ale jeho praxe je dlouholetá. Jezdil u několika dopravních firem v zahraničí i v Česku. Jedná se o zkušeného řidiče a to, co se stalo, ho velmi mrzí. Je z toho zničený a je to určitě velký zásah do jeho dalšího života," řekl Českému rozhlasu Novák.

Policie zkušeného řidiče s osmiletou praxí za volantem autobusu vyslechla, propustila na svobodu a zahájila trestní řízení.

Je to už druhá nehoda českého autobusu na Slovensku v tomto týdnu. Ve středu při havárii u Malacek zahynul čtrnáctiletý chlapec. Řidič byl obviněn z trestného činu zabití.

Vilém Janouš, Marie Matúšů, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme