Americká stíhačka a tankovací letadlo se zřítily u břehů Japonska. Pět letců se pohřešuje
U jihozápadních břehů Japonska havarovaly při doplňování paliva dva letouny americké armády. Japonští záchranáři nalezli dva ze sedmi členů posádek havarovaných letadel. Velení americké námořní pěchoty podle agentury Reuters oznámilo, že jeden z nalezených vojáků zemřel. Druhý voják je v dobrém stavu a po zbývajících pěti se nadále pátrá.
Bojový stroj a tankovací letadlo startovaly ze základny Iwakuni u Hirošimi k pravidelnému tréninkovému letu. Po startu došlo „k mimořádné události“, uvedlo americké velení. Nehoda se stala ve dvě hodiny ráno místního času (středa 18.00 SEČ) asi 320 kilometrů od japonského pobřeží.
Podle agentury Reuters je jeden zachráněný voják ve stabilizovaném stavu, druhý byl nalezený mrtvý. Dva členy posádky nalezlo japonské námořnictvo, které záchrannou operaci koordinuje. Do pátrání jsou zapojeny lodě i letadla. Pětičlenná posádka tankovacího letadla se ale nadále pohřešuje.
Rostoucí počet havárií
K incidentu došlo v okamžiku, kdy se posádka stíhačky F-18 nacvičovala obtížný manévr tankování ve vzduchu jižně od ostrova Šikoku. Za letu se pokoušela připojit k čerpací hadici tankeru KC-130. Manévr ale zřejmě nevyšel, protože oba stroje skončily v moři. Úřady nicméně odmítají sdělit podrobnosti, teď se soustředí na záchrannou operaci.
Americká stíhačka se zřítila u Okinawy. Pilot se stihl katapultovat, vyvázl jen se zlomenou nohou
Číst článek
Počet havárií amerických vojenských letadel po celém světě v posledních letech stoupá. Téma proto bude projednávat americký Kongres. Kongresmani nárůst počtu nehod nazývají „krizí“ a za jejich příčinu označují nepřetržité bojové úkoly letectva, odkládanou modernizaci, nedostatečný výcvik a stárnoucí techniku.
Citlivé téma
Nehody amerického letectva jsou v Japonsku citlivým tématem, obzvláště pro obyvatele ostrova Okinawa, kde je umístěna největší část amerických jednotek. Řada nouzových přistání a odpadlých částí z amerických letadel v poslední době zvýšily obavy místních lidí o svou bezpečnost.
Ani ne před měsícem spadla americká F-18 do vody u Okinawy. Před rokem zase z jednoho vrtulníku sletěl kus trupu a dopadl nedaleko jedné školy. A situaci v očích Japonců nezlepšuje ani to, že Američané musí často podstupovat nouzová přistání.
List The Military Times začátkem roku uvedl, že počet leteckých havárií v letech 2013-2017 vzrostl téměř o 40 procent. Podle něj při nich zemřelo nejméně 133 příslušníků armády.