Havárie letadla na moskevském letišti má pátou oběť. V nemocnici zraněním podlehla letuška

Už pět obětí má na svědomí havárie letadla Tu-204 na moskevském letišti Vnukovo. Svým zraněním podlehla jedná ze zraněných letušek. V kritickém stavu jsou i poslední tři členové posádky. Na palubě stroje, který letěl z Pardubic do Moskvy, byla pouze osmičlenná posádka. Proč se letadlo zřítilo, vyšetřovací komise stále neví. Odborníci už zkoumají obě černé skříňky a vyslýchají svědky. Podle předběžných analýz mohla být příčinou chyba pilota nebo technická závada.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehoda letadla ruské společnosti Red Wings si vyžádala pět obětí | Zdroj: Reuters

Stovky záchranářů odklízely trosky stroje Tu-204 z okolí moskevského letiště Vnukovo, jednoho ze tří největších leteckých uzlů v ruské metropoli.

Jak ruské státní televizi Rossija 24 potvrdil jeden ze záchranářů ministerstva pro mimořádné situace, letadlo ruské charterové společnosti Red Wings po dosednutí vyjelo z přistávací dráhy, prorazilo bariéru letiště a dopadlo až na nedalekou dálnici. Tam se rozpadlo na několik částí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O havárii letadla na letišti Vnukovo natáčela moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Jako první pomáhali obětem neštěstí šokovaní řidiči, kteří jen zázrakem minuli trosky stroje, jež se na ně vyřítily.

„Měl jsem pocit, že letadlo neletělo, ale klouzalo dolů. Po dopadu jsem viděl, jak se utrhlo křeslo s nějakým člověkem a odletělo do vzdálenosti 30 až 40 metrů,“ řekl televizi Rossija 24 jeden z očitých svědků havárie.

Jednou z nejpravděpodobnějších příčin havárie je zatím podle vyšetřovací komise chyba pilota. Šéf Rosaviationu Alexandr Neradko ale uvedl, že pilot byl velmi zkušený a měl vždy dobré výsledky. Vyšetřovatelé proto nevylučují ani technickou závadu stroje nebo nepřízeň počasí.

Letadlo Tu-204 je dvoumotorový tryskový letoun pro řádově 200 až 210 cestujících, záleží na vnitřním uspořádání. Poprvé vzlétl v lednu 1989, zaveden byl až o pět let později. Vyvíjen byl v Tupolevově konstrukční kanceláři.

Ruské úřady začaly prověřovat aerolinky Red Wings - ty patří k největším charterovým společnostem v Rusku a vozí ruské turisty do míst jako je Egypt, Turecko nebo Česká republika, která patří k oblíbeným destinacím o desetidenních ruských novoročních svátcích.

Ruská média ale připomínají, že Státní úřad pro kontrolu letectví těsně před havárií varoval společnost Tupolev, že typ Tu 204 může mít problémy s brzděním během přistání. Minulý týden v Novosibirsku stejný stroj vyjel mimo ranvej, nikomu z cestujících se tehdy při nehodě nic nestalo.

Česká strana už na letišti v Pardubicích zahájila vyšetřování a zajistila všechny potřebné důkazy.

Ruští vyšetřovatelé pátrají po příčinách havárie letadla TU 204 | Foto: Reuters

Radiožurnálu to po kontrole řekl inspektor českého Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod Lubomír Stříhavka:

„Česká strana zahájila zajišťování údajů na místě tohoto letiště – nákladové listy, seznamy cestujících, množství plněného paliva. Zajistila i vzorek paliva, které bylo naplněno do letounu. Zajistila v podstatě odletové povolení a radiokomunikaci k letu.“

Pardubické letiště na přelomu roku odbaví stovky cestujících, hlavně z Ruska

Číst článek

Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme