Havárie tankeru o dánských břehů po kontrolou

Devatenáct tisíc tun ropy, která včera vytekla po srážce tankeru Baltic carrier s kyperskou nákladní lodí do Baltického moře u dánských břehů, dostali záchranáři již pod kontrolu. Na záchraně se podílejí dánská, švédská a německá plavidla se speciálním vybavením na odstraňování ropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropa se rozptýlila do mnoha ropných skvrn. Jejich pohyb sledují záhranáři z letadla. Ropa, která vytekla z tankeru, je ale tak hustá, že se musí nejdříve ohřát, aby se dala vůbec vypumpovat. Některé ropné skvrny klesly hluboko do moře. S těmi si bude muset příroda poradit sama. Organismy a bakterie v moři ji budou postupně rozkládat.

Vítr a proud dnes zanesl malé množství ropy k plážím několika norských ostrovů. Záchranáři pracují na tom, aby se ropa nedostala přímo na pevninu. Ostrovy jsou velmi cenné, zvláště pro mořské ptactvo, které tu má své zimoviště. Dánští ornitologové se obávají, že ropné znečištění může zasáhnout tisíce ptáků.

Markéta Kaclová, Emira Holmeyová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme