Havárie u Smolenska byla vina pilotů, tvrdí Rusko. Byli prý pod tlakem

Při letecké katastrofě u Smolenska, při které loni v dubnu zahynulo 95 lidí včetně polského prezidenta Lecha Kaczinského, pochybili piloti vládního speciálu. Ti však čelili nátlaku nadřízených. Kaczynski prý naléhal na piloty, aby navzdory nepříznivému počasí pokračovali v přistávacím manévru. Vyplývá to ze závěrečné zprávy vyšetřovací komise, kterou dnes ruská strana předala Polákům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé u trosek prezidentského letounu

Vyšetřovatelé u trosek prezidentského letounu | Zdroj: ČTK

Podle komise byl vládní tupolev před startem v dobrém stavu, let byl však špatně zorganizován a posádka neměla aktuální informace o počasí. Komise také uvedla, že šéf polských leteckých sil generál Andrzej Blasik měl v krvi 0,6 promile alkoholu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajové České rozhlasu v Moskvě Lenka Kabrhelová a ve Varšavě Petr Vavrouška v poledních Ozvěnách dne.

Už na základě záznamů z černých skříněk přitom polská média psala o tom, že Blasik byl do posledních chvil s piloty v kabině a pomáhal jim přistát.

Vyšetřovací komise prezentovala výsledky zhruba dvě hodiny. „Řeč byla výhradně o polské posádce. Experti popisovali poslední okamžiky letu doslova krok za krokem. O podílu ruské strany se ale zatím nemluví,“ podotkla zpravodajka České rozhlasu v Moskvě Lenka Kabrhelová.

Polská strana zatím závěry vyšetřovací komise oficiálně nekomentovala. Dokument totiž musí nejprve přeložit do polštiny a nechat ho zanalyzovat polskými experty.

„Myslím si ale, že pro Poláky je to trochu šok. Závěry ruské komise určitě naruší polsko-ruské vztahy, které se nepatrně zlepšily. Myslím, že reakce Varšavy bude ostrá. Hlavně to také nahraje polské opozici, která před Ruskem varovala,“ poznamenal zpravodaj České rozhlasu ve Varšavě Petr Vavrouška.

Poláci měli desítky výhrad

K podobnému závěru už ruští experti dospěli v prosinci minulého roku. Polsko ji ale označilo za nepřijatelnou a za skandální ji označila i ruská média. Premiér Donald Tusk prosincovou verzi dokonce označil za povrchní a dokument vrátili Poláci do Moskvy s desítkami výhrad.

Letecká havárie u Smolenska | Foto: Dana Josefová

Pozorovatelé už ale předem upozorňovali na to, že je velmi nepravděpodobné, že by finální verze dobrozdání brala výhrady polské strany v potaz. Varšava například kritizovala špatnou práci dispečerů na letišti u Smolenska.

„Podle polské strany měli dispečeři kvůli počasí uzavřít letiště a měli posádce zakázat přistát, což je sporné. Navíc prý pilotům předávali nepřesné informace. Navíc také neexistuje přímý důkaz, že by nařízení k přistání vydal Kaczynski,“ poznamenal Vavrouška.

„Zajímavé teď bude sledovat, jak dopadnou závěry vyšetřování, které mají na starosti Poláci. Ve Varšavě jsou hned dvě komise,“ dodal zpravodaj České rozhlasu ve Varšavě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Marek čte ze zahraničních webů

Server ruské agentury RIA Novosti uvedl, že je zřejmé, že piloti prezidentského letounu byli pod velkým psychickým tlakem. „Vztekal by se,“ prohlásil podle záznamu černé skříňky navigátor letounu těsně před havárií na adresu prezidenta, píše agentura.

Blasik pil, piloti však ne

Ze zprávy také vyplývá, že v kokpitu byl až do okamžiku zřícení velitel polského letectva generál Blasik. Pitva odhalila, že měl v krvi 0,6 promile alkoholu, což odpovídá asi dvěma skleničkám tvrdého alkoholu, který musel vypít krátce před havárií. V krvi žádného z pilotů ovšem alkohol zjištěn nebyl.

Server TVN 24 zase cituje mluvčího hlavního polského prokurátora plukovníka Rzepu, který prý řekl, že Rusové si stejně udělali, co chtěli, a Poláci mají svou vlastní vyšetřovací komisi.

Letoun Tu 154 se zřítil loni v dubnu nedaleko Smolenska při pokusu o přistání. Při neštěstí zahynul polský prezident Lech Kaczynski a dalších 95 převážně vysoce postavených polských představitelů.

Šéf největší polské opoziční strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski označil zveřejněnou ruskou zprávu o katastrofě u Smolenska za žert. Zprávu považuje zprávu za jednostrannou a polská opozice chce také v parlamentu prosadit rezoluci, která by ji odmítla.

Zdenka Turková, Lenka Kabrhelová, Petr Vavrouška, Jaromír Marek, Alice Kottová, Mariana Zapotilová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme