Havárie v Mexickém zálivu pomáhá producentům plodů moře jinde v USA

Neštěstí jednoho může být výhodou pro druhého. Ropná havárie v Mexickém zálivu přinejmenším dočasně pomáhá lovcům a obchodníkům s mořskými plody v jiných částech Spojených států. Přímo na marylandském pobřeží zálivu Chesapeak se o tom při pohledu Zblízka přesvědčil zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mořské plody

Mořské plody | Foto: Comstock Images

Překladiště velkoobchodu Harrison Oyster Company na ostrově Tilghman Island na březích zálivu Chesapeak. K molu co chvíli dorazí malá rybářská loď a vykládá úlovek krabů. Právě teď je jejich hlavní sezóna a zdejší lovci i obchodníci mají důvod k dobré náladě. Výkupní ceny i odbyt rostou. Důvodem je ropná skvrna kdesi v Mexickém zálivu, vzdáleném skoro 2 000 kilometrů vzdušnou čarou.

Buddy Harrison vede na Tilghmanově ostrově rodinný podnik, který založili už roku 1898 jeho praprarodiče. Kromě velkoobchodu k němu patří restaurace specializující se také na plody moře, která spolu s malým hotelem slouží jako základna, a pronajímá lodě malým i větším skupinám amatérských rybářů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje ČRo Víta Pohanky ze zálivu Chesapeak

Teď v létě slouží jako hlavní zdroj příjmů hotel s restaurací, v zimě je to velkoobchod, který podle sezóny obchoduje s kraby a ústřicemi. Dlouhá historie rodinného podniku umožňuje Buddymu vidět věci z širší perspektivy. Vezměte si třeba zmíněné ústřice:

Bývaly časy, kdy 80 procent veškeré spotřeby ve Spojených státech pokrývali jejich sběrači v zálivu Chesapeak. Loni to bylo už jen asi 40 procent. Zbývajících 60 procent pocházelo od konkurence na pobřeží Mexického zálivu: z Texasu, Lousiany, Mississippi a Alabamy.

Jenže letos to kvůli ropné skvrně bude úplně jinak. Je ještě moc brzo mluvit o tom, jestli ekologická havárie dva tisíce kilometrů daleko zvedne odbyt zdejším lovcům v Chesapeaku o 40, 60 nebo i 100 procent. Buddy Harrison ale nepochybuje, že na tom budou podstatně lépe než loni:

Ropa z vrtu poškodila pobřeží Louisiany | Foto: ČTK

„Naneštěstí pro konkurenty dole na jihu, je to pro nás dobré,“ konstatuje tak trochu s rozpaky Buddy. Vzápětí dodává:

„Je to neštěstí a soucítím s nimi. Právě proto, že podnikám v oboru a umím si představit, jaké to je, když se něco podobného stane.“

„Lidem a hlavně spotřebitelům to doslova zakoření v paměti. Bude trvat deset let, než na ropnou skvrnu zapomenou. A to je samozřejmě špatné nejenom pro turistiku, ale i pro odbyt plodů moře a ryb z takové oblasti. I když ropa zasáhla jen relativně malou část pobřeží Mexického zálivu, a třeba k Texasu se vůbec nedostala,“ připomíná Buddy Harrison.

Ale soucit nesoucit, obchod je obchod. Letos se tady na březích zálivu Chesapeak má hodně čile k světu. A místní podnikatelé by byli nerozumní, kdyby toho nevyužili.

Vít Pohanka, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme