Na východě Slovenska havaroval vrtulník. Na místě zemřel prešovský podnikatel Marián Troliga

Ve Veľkém Šariši na východě Slovenska se zřítil lehký vrtulník. O život v něm přišel podnikatel Marián Troliga, který je v oblasti dobře známý a který tam zaměstnával stovky lidí. Informují o tom slovenská média. Stroj Robinson R44, jehož havárie v oblasti způsobila rozsáhlý výpadek elektřiny, spadl v sobotu večer. Na místě zasahovali hasiči, zdravotníci a policisté.

Prešov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulník (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Vrtulník se pravděpodobně zamotal do drátů, což způsobilo jeho následný pád,“ uvedla policejní mluvčí Katarína Križanová. Bez elektřiny se pak ocitlo na 55.000 odběratelů, a to i z Prešova, Bardejova, Svidníku a Stropkova. Výpadek energetici odstraňovali několik hodin.

Skupinové lety, simulované nehody i závod. Vrtulníkovou show v Hradci Králové zhlédlo 30 000 lidí

Číst článek

„(Vrtulník) se náhle točil, jako by se chtěl ještě vrátit zpět. Při té otočce a následném letu vystoupal trošku výše a zachytil elektrické vedení, po čemž se řítil k zemi rovnou na nás. Bylo tam deset dětí, asi osm dospělých. Úplně jako v akčním filmu. Nevěřícně jsem zíral, točící se velká vrtule (rotor - pozn. red.) byla nakloněná k nám. Člověk tehdy fakt nevěří, že se něco takového opravdu děje,“ řekl serveru Sme.sk očitý svědek.

„Některé kusy padajícího stroje dolétly k našim nohám na zahradu, naštěstí jen malé části, hlavní díl zůstal na sousedově pozemku. Ženy a děti v panice utíkaly schovat se do domu,“ dodal.

Ve vrtulníku přišel o život jeho pilot, prešovský podnikatel Marián Troliga. Ten v regionu zaměstnává při výrobě autobusů a náhradních dílů a rovněž v dopravě asi 450 lidí. Pilotní průkaz a vrtulník si pořídil právě kvůli rozmachu podnikání.

Identifikovat jej musel jeho syn, profesionální hokejista Tomáš, který svého času hrál i v české hokejové extralize. Troliga starší už dříve avizoval, že se letos chystal v Prešově vybudovat nový zimní stadion. Jeho snem bylo dostat prešovský hokej do extraligy.

Vrtulníkem 'na pivo'. Obyvatelé odlehlých oblastí v Austrálii létají za zábavou a do společnosti

Číst článek

Sám Marián Troliga, který letos oslavil 63. narozeniny, měl za sebou úspěšnou kariéru v motoristickém sportu. Koncem 80. let patřil ke špičce mezi československými motocyklovými závodníky, v letech 1986 a 1987 vyhrál mistrovství republiky silničních motorek ve třídě do 500 ccm, v roce 1988 byl ve federálním šampionátu stříbrný. Na kontě měl i několik titulů mistra Slovenska - pětkrát vyhrál „dvěstěpadesátky“, dvakrát „třistapadesátky“ a „pětistovky“. Kariéru zakončil na začátku 90. let v závodech superbiků.

Na Slovensku už letos jednou vrtulník havaroval, a to v dubnu na letišti ve Spišské Nové Vsi. Dva lidé tehdy vyvázli s lehkým zraněním. Loni v květnu se na letišti v Prešově při výcviku evakuace osob zřítil policejní vrtulník Bell 429. Zemřeli dva hasiči, policejní piloti se zranili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme