Havárii etiopského letadla nad Středozemním mořem způsobil asi pilot

Příčinou lednové zkázy etiopského letadla nad Středozemním mořem byla nejspíše chyba pilota, který v bouři neuposlechl pokynů řídicí věže v Bejrútu. Agentuře Reuters to anonymně řekl zdroj, který je obeznámený s průběhem vyšetřování. O víkendu se podařilo najít černé skříňky boeingu a teď jsou na analýze dat ve Francii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U Bejrútu se zřítilo do moře letadlo s devadesáti lidmi na palubě. | Foto: AFP

V Libanonu, odkud bylo nejvíce z 90 obětí havárie, ale pokračují spekulace o jiných důvodech neštěstí.

Naposledy se o to postaral ministr zdravotnictví Muhammad Chalífa. Prohlásil, že těla pasažérů jsou rozptýlená ve velkém okruhu, protože před dopadem letadla na mořskou hladinu v něm došlo k explozi.

Ministr tak nahrál zastáncům teorie, že havárii nezpůsobil etiopský pilot, ale bejrútskou vládou tutlaná akce teroristů. Ministr proto v noci svá slova korigoval a řekl, že explozí nutně nemyslel záměrný útok.

Pozůstalí kritizují bejrútské úřady za to, že za dva týdny od havárie nestačily najít ani třetinu těl, natož zjistit, co bylo příčinou neštěstí. Kromě chyby pilota nebo akce teroristů se mluví hlavně o tom, že letadlo nemělo startovat v prudké bouři.

Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme