Havárii peruánského boeingu nepřežily čtyři desítky lidí

V peruánské Amazonii havarovalo letadlo se 100 lidmi na palubě. Podle mluvčího společnosti TANS, které letadlo patřilo, si nehoda vyžádala 41 obětí včetně sedmičlenné posádky. Boeing 737-200 se zřítil v bouři při pokusu o nouzové přistání nedaleko města Pucallpa na severovýchodě země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trosky peruánského letadla

trosky peruánského letadla | Foto: AFP

Ze stovky lidí na palubě Boeingu 737-200, který letěl z Limy do severoperuánské Pucallpy, jich přežilo 57. Dvě osoby se stále pohřešují, upřesnil mluvčí TANS Jorge Beleván.

Na seznamu pasažérů bylo také 16 zahraničních turistů - 11 Američanů, Australan, Španělka, Kolumbijka a dvě Italky. Cizinci jsou i mezi mrtvými. České velvyslanectví v Limě zatím nemá informace, že by v letadle byli také Češi.

Podle mluvčího se letadlo se pokoušelo kolem 15:06 místního času (22:06 SELČ) za mohutné bouře nouzově dosednout v bažinaté krajině několik kilometrů od pucallpského letiště. Pilot oznámil řídící věži, že nemůže kvůli silnému větru a hustému lijáku nemůže přistát.

Stroj poté kroužil a nakonec při pokusu o nouzové přistání spadl. "Pilot pravil, že budeme za deset minut na místě, ale turbulence byly silné... Pak jsme pocítili prudký náraz, kolem nás vyšlehly plameny," vylíčil nehodu jeden z přeživších Yuri Salas.

Záchranné práce byly dnes ráno obnoveny a policistům se již podařilo najít mezi troskami trupu letadla a kusy těl obětí černou skříňku. Beleván nicméně upozornil, že identifikace mrtvých bude v některých případech kvůli stupni ohořelosti a zmrzačení těl trvat delší dobu. Většinu zranění tvoří zlomeniny a popáleniny.

Společnost TANS byla založena peruánským vojenským letectvem v 60. letech minulého století, aby pomáhala zajišťovat spojení s odlehlými komunitami v amazonské džungli. V roce 1998 zahájila komerční lety a dnes zaujímá asi 30 procent domácího trhu.

Podle peruánské letecké bezpečnosti je to od roku 1992 již šestá nehoda TANS. Katastrofy připravily o život 65 lidí, z toho 46 zemřelo 9. ledna 2003 při neštěstí stroje Fokker-28 v hornaté severní provincii Chachapoyas. Čerstvě havarované letadlo bylo vyrobeno v roce 1983 a společnost si ho nedávno pronajala od jedné jihoafrické firmy, řekl mluvčí TANS.

Jde již o několikátou z řady leteckých nehod v posledních týdnech. K těm největším patřil 16. srpna pád kolumbijského letadla ve Venezuele, při kterém zemřelo všech 160 lidí na palubě. O dva dny dříve se u Atén zřítil kyperský Boeing společnosti Helios na lince do Prahy. V jeho troskách zahynulo všech 121 osob na palubě.

Martin Hromádka, Zuzana Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme