Havárii ukrajinského vrtulníku na Slovensku nepřežilo sedm lidí. Spekuluje se o pašerácích

Slovenská policie vyšetřuje pád vrtulníku nedaleko obce Vyšné Nemecké na východě země. Sedm lidí při nehodě zemřelo. Podle ministra vnitra Roberta Kaliňáka se jednalo o ukrajinský civilní stroj, vzdušný prostor Slovenska narušil již ve středu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský vrtulník Mi-24 přelétá nad doněckým letištěm | Zdroj: Reuters

Slovenská policie poté, co ve středu zaznamenala přelet vrtulníku nad slovensko-ukrajinskou hranicí, kontaktovala ukrajinské kolegy, zda jim stroj patřil. Ti ale přelet nepotvrdili.

Policisté proto po vrtulníku pátrali v příhraničí a dnes ho objevili i se šesti obětmi na palubě. U místa nehody se později našlo tělo dalšího člověka, informovala večer televize Markíza.

Stroj typu Mi-2 se zřítil asi 15 kilometrů od slovensko-ukrajinské hranice. Hledání stroje pátračům komplikovala mlha, která mohla být i příčinou nehody. Pilot prý zároveň letěl hodně nízko a prováděl nebezpečné manévry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šest lidí nepřežilo na východě Slovenska havárii ukrajinského vrtulníku. Více o nehodě s šéfredaktorem deníku N Matušem Kostolným

Totožnost mrtvých zatím není známá. Slovenští policisté při vyšetřování tragédie pracují i s verzí, že na palubě havarovaného stroje mohli být pašeráci cigaret nebo převáděči.

„Je to mimořádně smutná událost. Vidíte, že pašeráci či převáděči se neštítí jakýchkoliv nebezpečných aktivit, aby dokázali prolomit naší hranici," uvedl ministr vnitra Kaliňák.

Převáděči často využívají slovensko-ukrajinskou hranici k pašování kontrabandu a také osob. Před lety dokonce prokopali pod hraniční čárou tunel. V září pak našli slovenští policisté vrak práškovacího letadla, který patřil pašerákům.

Šéfredaktor listu Denník N Matuš Kostolný ale ve vysílání Radiožurnálu verzi o převáděčích zpochybnil.

„Na Slovensku se v posledních letech a měsících, kdy celá Evropa zažívá uprchlickou krizi, nestalo, že by přes Ukrajinu přicházeli uprchlíci a že by na to pašeráci lidí používali vrtulník. Zdá se mi to velmi finančně náročná a komplikovaná operace. Zatím se mi to zdá od ministra vnitra jako spekulace, že by to mohli být pašeráci lidí,“ řekl Kostolný.

Petr Vavrouška, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme