Havarované letadlo podle vyšetřovatelů startovalo ze špatné dráhy

Za katastrofu kanadského letadla Bombardier CRJ-100 společnosti Comair nedaleko amerického Lexingtonu nejspíš může lidská chyba. Letadlo najelo na nesprávnou kratší dráhu, necelý kilometr za ní se zřítilo a na palubě uhořelo 49 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

černé skříňky havarovaného Bombardieru CRJ-100 | Zdroj: ČTK

Krátká dráha, na kterou letadlo nejspíše chybou posádky najelo, slouží v Lexingtonu menším strojům. Nad letištěm sice teprve svítalo, ale viditelnost byla dobrá.

První údaje ukazují na to, že dvoumotorové letadlo typu Bombardier CRJ-100 použilo nejkratší vzletovou dráhu o délce 1050 metrů. Podobný stroj potřebuje k bezproblémovému vzletu dráhu 1350 metrů. Šéf vyšetřovatelů Debbie Hersmann dodal, že na závěrech z tohoto poznatku se teprve pracuje.

Na palubě letu do Atlanty bylo 47 cestujících a tři členové posádky. Policisté, kteří za pár minut na místo katastrofy dorazili, stačili z hořícího letadla zachránit za cenu vlastních popálenin jen druhého pilota. Ten je teď v kritickém stavu v nemocnici a zatím nemůže vypovídat.

Hlavní pilot a stevard zahynuli, stejně jako všichni cestující. Oba piloti sloužili u společnosti Comair několik let a před startem měli dostatek odpočinku. Americké úřady také vyloučily, že by šlo o teroristický útok. Našly se už obě černé skříňky s leteckými údaji, které by měly napomoci zjistit okolnosti tragédie.

Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme