Havarovaný tanker Prestige se potopil

Poškozený tanker Prestige se nepodařilo zachránit, u galicijských břehů se dnes rozlomil na dvě části a později klesl ke dnu. Došlo tak k rozsáhlé ekologické katastrofě. Od středy, kdy tanker havaroval, z něj už vytekly asi pět tisíce tun ropy. Kolik ze zbývajících více než sedmdesáti tisíc tun na jeho palubě vyteklo do moře, se zatím neví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

havarovaný tanker Prestige | Foto: ČTK/EPA

V době, kdy se rozlomil, táhla havarovaný tanker čínská vlečná loď v portugalských vodách asi 250 kilometrů od pobřeží. Snažila se ho odtáhnout na širé moře, aby se zabránilo vážnému znečištění pobřeží. Odpoledne se ale tanker potopil. Už beztak způsobil ekologickou katastrofu. Ropa, která z něho unikla, znečistila 200 kilometrů severozápadního španělského pobřeží. V oblasti není možné lovit ryby. Rybolov a chov korýšů jsou přitom hlavní hospodářskou aktivitou Galicie. Znečištění svých pobřežních vod se kvůli potopení obávají také Francie a Portugalsko.

Tanker, patřící řecké společnosti a plující pod bahamskou vlajkou, směřoval z lotyšského přístavu Riga do Singapuru. Minulý týden ve středu se u španělských břehů dostal za silné bouře do problémů a začal nabírat vodu. Podle prvních výsledků šetření nehodu zavinilo opotřebování šestadvacet let starého tankeru.

Jitka Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme