Havel ocenil Giulianiho Medailí za hrdinství

Český prezidentský pár během své návštěvy New Yorku dnes navštívil místo katastrofy z loňského 11. září. Částí dolního Manhattanu, kde stávalo Světové obchodní centrum, je provedl tehdejší starosta metropole Rudolph Giuliani, jehož obyvatelé města nazývají tátou New Yorku. Prezident Havel mu přitom předal Medaili za hrdinství

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manhattan | Foto: Milan Kopp

Jak hlásí zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, na symbolickém místě Ground Zero ukázal Rudi Giuliani Václavu a Dagmar Havlovým obrovskou jámu v místě, kde stály před více než rokem největší newyorské mrakodrapy. Bývalý starosta metropole si přeje, aby tam vznikl důstojný památník, a tam kde našlo smrt několik tisíc lidí nevyrostly nové kancelářské budovy. O osudu nejdražšího pozemku na světě dosud není rozhodnuto.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Prezident Havel na Manhattanu

Giuliani s Havlem poté navštívili nedalekou kapli svatého Pavla, kde bylo jedno z prvních koordinačních center záchranářů. Dnes je okolí kaple jedním z mnoha památníků, kam lidé kladou květiny a píší vzkazy New Yorku a jeho obyvatelům. Prezident Havel udělil právě na tomto místě Rudimu Giulianimu Medaili za hrdinství a pamětními medailemi ocenil také jeho tehdejší nejbližší spolupracovníky.

O irácké krizi a dalších problémech současného světa pak jednal český prezident v newyorském sídle OSN s generálním tajemníkem Světové organizace Kofi Annanem. Oba se shodli na tom, že Irák by měl plnit rezoluce OSN. Havel předpokládá, že Rada bezpečnosti přijme v nejbližších dnech novou rezoluci, která stanoví určitá ultimáta. V případě jejich neplnění bude podle jeho názoru otevřena cesta pro mezinárodní akci.

"Bude záležet na velkém umění diplomatů, aby jakousi smysluplnou mezinárodní koalici vybudovali. Zdá se mi, že významnou složkou této koalice by měla být Aliance, zároveň se domnívám, že kdyby takový případný zásah měli dělat Američané sami, že by to nebylo moc dobré a mohlo by to mít dlouhodobě nedobré, byť samozřejmě nezamýšlené důsledky," uvedl Václav Havel.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme