Havel požádal Ankaru o propuštění dramatika

Český prezident Václav Havel hned první den své návštěvy v Turecku nezůstal nic dlužen své pověsti obhájce lidských práv. Jako čestný předseda českého PEN klubu požádal tureckého prezidenta Ahmeta Sezera o propuštění nemocného dramatika, právníka a novináře Esbera Yagmurdereliho vězněného za hájení práv Kurdů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakolik byla Havlova žádost úspěšná, se bude podle jeho mluvčího Ladislava Špačka vědět zřejmě 29. října, kdy by měla být u příležitosti tureckého státního svátku vyhlášena amnestie. Pětapadesátiletý Yagmurdereli, který je od dětství slepý a má nemocné srdce a plíce, strávil podle údajů PEN klubu posledních dvacet let svého života většinou ve vězení.

V roce 1978 byl tureckým soudem odsouzen k trestu smrti, který mu byl později změněn na doživotí. Podmínečně byl advokát politických vězňů propuštěn až po třinácti letech. V roce 1997 mu turecký soud vyměřil trest vězení na 22 let a čtyři měsíce za to, že se v roce 1991 zastával kurdských vězňů a mluvil o kurdském boji za svobodu a demokracii. Z vězení byl sice na čas ze zdravotních důvodů propuštěn, od června 1998 tam však žije opět. Podle PEN klubu je v Turecku kvůli nesvobodě slova vězněno na 1000 lidí.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme