Havel požádal Ankaru o propuštění dramatika

Český prezident Václav Havel hned první den své návštěvy v Turecku nezůstal nic dlužen své pověsti obhájce lidských práv. Jako čestný předseda českého PEN klubu požádal tureckého prezidenta Ahmeta Sezera o propuštění nemocného dramatika, právníka a novináře Esbera Yagmurdereliho vězněného za hájení práv Kurdů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakolik byla Havlova žádost úspěšná, se bude podle jeho mluvčího Ladislava Špačka vědět zřejmě 29. října, kdy by měla být u příležitosti tureckého státního svátku vyhlášena amnestie. Pětapadesátiletý Yagmurdereli, který je od dětství slepý a má nemocné srdce a plíce, strávil podle údajů PEN klubu posledních dvacet let svého života většinou ve vězení.

V roce 1978 byl tureckým soudem odsouzen k trestu smrti, který mu byl později změněn na doživotí. Podmínečně byl advokát politických vězňů propuštěn až po třinácti letech. V roce 1997 mu turecký soud vyměřil trest vězení na 22 let a čtyři měsíce za to, že se v roce 1991 zastával kurdských vězňů a mluvil o kurdském boji za svobodu a demokracii. Z vězení byl sice na čas ze zdravotních důvodů propuštěn, od června 1998 tam však žije opět. Podle PEN klubu je v Turecku kvůli nesvobodě slova vězněno na 1000 lidí.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme