Protest proti rozšíření letiště. Policie zatkla dva muže, kteří plánovali narušit provoz na Heathrow

Londýnská policie v pátek brzy ráno na letišti Heathrow zatkla dva členy klimatického hnutí, které plánovalo prostřednictvím bezpilotních letounů narušit provoz tohoto rušného dopravního uzlu na protest proti jeho rozšíření. Mluvčí Heathrow uvedla, že letiště funguje normálně, napsala agentura Reuters.

Video Londýn (Aktualizováno: 10:06 13. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pět aktivistů ze skupiny Heathrow Pause, která je odnoží mezinárodního hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), zatkla policie preventivně už ve čtvrtek. Podle britského tisku mezi nimi byli i dva potenciální piloti dronů.

Podruhé za tři týdny. Letiště v Mnichově krátce omezilo provoz kvůli nezkontrolovanému cestujícímu

Číst článek

V pátek brzy ráno skupina Heathrow Pause na twitteru napsala, že její stroje nemohly vzlétnout, protože letiště blokuje rádiový signál nutný pro jejich ovládání.

Aktivisté již ve středu uvedli, že se svými stroji chtějí létat ve výlučné zóně okolo letiště jen ve výšce kolem dvou metrů a mimo dráhy letadel, aby neohrozili bezpečnost letů. Policie je ale varovala, že jejich akce, která by mohla narušit stovky spojů, je nezákonná a ti, kteří se jí zúčastní, budou zatčeni.

Součástí plánovaného rozšíření letiště Heathrow je i kontroverzní stavba třetí ranveje, proti níž ekologičtí aktivisté opakovaně protestují. Proti je i současný londýnský starosta Sadiq Khan. Dráha má být hotová do roku 2026.

Projekt za odhadovaných 18 miliard liber (519 miliard korun) má zvýšit roční kapacitu letiště ze 473 000 letů v roce 2016 na 740 000 letů. Podle kritiků bude mít nové dopravní zatížení negativní dopad na kvalitu ovzduší a zvýší hladinu hluku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme