Spojené arabské emiráty odsoudily britského doktoranda za špionáž. Dostal doživotí

Soud ve Spojených arabských emirátech (SAE) odsoudil doktoranda Durhamské univerzity Metthewa Hedgese za špionáž k doživotnímu trestu. Jednatřicetiletý Brit byl zadržen v květnu v Dubaji a byl později obviněn ze špionáže. Britská premiérka Theresa Mayová řekla, že je výrokem soudu zklamaná. Ministr zahraničí Jeremy Hunt přiznal, že takový verdikt Británie od spojence nečekala.

Abú Zabí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matthew Hedges se svou manželkou Danielou Tejadovou | Foto: Daniela Tejadová | Zdroj: ČTK/AP

Hedges byl zadržen po čtrnáctidenním pobytu v SAE, kam přijel kvůli svému studiu. Ve vazbě byl pět měsíců, v říjnu byl propuštěn na kauci, avšak úřady mu odebraly pas.

Špionáž pro Katar. Vůdce bahrajnské opozice Salmána poslal soud na doživotí do vězení

Číst článek

Rozsudek vynesl soud v Abú Zabí. Podle něj se Hedges dopustil špionáže a předání informací cizí zemi. Agentura Reuters s odvoláním na úřady v SAE uvedla, že Hedges přijel do země pod záminkou sběru materiálu o bezpečnostní politice po revolucích v arabských zemích, ve skutečnosti ale shromažďoval informace pro britskou vládu.

„Dnešním (středečním – pozn. red.) verdiktem jsme samozřejmě hluboce zklamáni a znepokojeni. Budeme o tom s emiráty hovořit na nejvyšší úrovni,“ řekla v parlamentu Mayová.

Ministr Hunt řekl, že vláda bude Hedgese dále všemi prostředky podporovat. Od přítele a důvěryhodného partnera je podle něj takový verdikt nečekaný a neodpovídá předchozím ujištěním ze strany SAE. Hunt byl v zemi 12. listopadu a hovořil s tamními představiteli. Verdikt podle ministra bude mít dopad na budoucí vztahy Británie a SAE. Ministr také vyzval emiráty, aby rozsudek přehodnotily.

Rusko protestuje proti rakouským obviněním ze špionáže. Bez důkazů jsou nepřijatelná, říká Moskva

Číst článek

List Spojených arabských emirátů The National napsal, že Britova vědecká práce bude zabavena. Proti rozsudku se může podle listu do 30 dní odvolat, což ale zatím britská strana nepotvrdila.

Podepsané přiznání

Podle Hedgesovy rodiny byl rozsudek vynesen po stání, jež netrvalo ani pět minut. Hedgesova žena Daniela Tejadaová sdělila, že je naprosto šokována. Podle příbuzných je Hedges ve špatném psychickém stavu, ve vazbě mu strážci podávali medikamenty, po nichž zvracel.

Rozsudek byl založen na údajném přiznání, které Hedges při výslechu podepsal, tvrdí rodina. Šlo ale o arabsky psaný dokument a Brit arabsky nerozumí. Podle stránek Durhamské univerzity je Hedges zapsán v doktorandském studiu na její katedře vládních a mezinárodních studií a předmětem jeho zájmu jsou civilní a vojenské vztahy, politická ekonomie a kmenový systém.

Loni vyšel článek o Muslimském bratrstvu a Radě pro spolupráci arabských států Perského zálivu, na němž se podílel. SAE jsou členem tohoto arabského uskupení. Deník The Telegraph napsal, že se Hedges zabýval tématem dopadu revolučních událostí takzvaného arabského jara na zahraniční politiku SAE a na jejich bezpečnostní strategii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme