Šéf německé diplomacie navštívil koncentrační tábor v Osvětimi po více než 25 letech

Za peklo na zemi a německé dílo označil v pondělí německý ministr zahraničí Heiko Maas nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi. Po setkání se svým polským protějškem Jackem Czaputowiczem uctil památku více než milionu osvětimských obětí. Maas se stal prvním šéfem německé diplomacie po více než čtvrt století, který dějiště nacistických zločinů na území Polska navštívil, uvedla agentura AP.

Osvětim (Polsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf německé diplomacie Heiko Maas při návštěvě Osvětimi

Šéf německé diplomacie Heiko Maas při návštěvě Osvětimi | Zdroj: Reuters

Otázka válečných reparací požadovaných polskou vládou podle Czaputowicze nebyla na pořadu jednání.

„Naplněni smutkem a studem se skláníme před ženami, muži a dětmi, jichž byly miliony vražděny národními socialisty zde a na dalších místech. Z odkazu těchto obětí povstává německá odpovědnost hájit nenarušitelnou lidskou důstojnost - vždy a všude. Tahle odpovědnost nemá konce,“ napsal Maas podle AP do osvětimské pamětní knihy.

Polský Sejm přišel s vlastní analýzou reparací. Máme na ně právo, tvrdí Varšava

Číst článek

Během návštěvy jej doprovázel jeden z polských přeživších Marian Turski. Šéf německé diplomacie již dříve naznačil, že je pro něj vypořádání se s německou odpovědností za válečná zvěrstva motivací, proč vstupoval do politiky.

Vztahy Polska a Německa se zkomplikovaly po předloňském nástupu nacionalistické vlády konzervativní strany Právo a spravedlnost, která přišla s požadavkem na odškodnění od Německa za válečné ztráty.

Polsko také kritizuje Německem prosazovaný projekt plynovodu Nord Stream 2, k jehož zastavení v pondělí Czaputowicz svého německého kolegu vyzval. Berlínu naopak není po chuti polské odmítání solidárního přerozdělování uprchlíků či sporná justiční reforma.

Na jednání se podle Maasova vyjádření řešila zejména témata důležitá pro budoucnost EU, v jejímž zájmu jsou dobré vztahy Německa s Polskem. „Potřebujeme Polsko jako velmi důležitou součást EU, proto jednáme o řadě témat, která se týkají právě unie,“ řekl polský ministr podle agentury PAP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme