Heiligendamm žije přípravami na summit G8

Místo důležitých rozhodnutí s celosvětovým významem nebo dějiště násilných střetů mezi odpůrci globalizace a pořádkovými silami? V tuto chvíli ještě není zřejmé, který scénář se bude při summitu skupiny G8 v severoněmeckém Heiligendammu realizovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Heiligendamm - policejní opatření

Heiligendamm - policejní opatření | Zdroj: ČTK

Organizátoři udělali vše pro to (a možná i trochu navíc), aby zajistili klidný průběh schůzky předních světových politiků. Náš německý zpravodaj Jiří Hošek nás teď ve své reportáží zavede mezi osoby, které v příštích dnech summit zažijí hezky zblízka.

"Cítím se být dobře chráněná. Doufám, že jsou lidé dost rozumní a nevyvolají násilné střety. Měli by ukázat, že klidná demonstrace může přinést mnohem víc, než výtržnosti," doufá obyvatelka vesnice Vorder Bollhagen, které dvanáctikilometrový bezpečnostní plot chránící účastníky summitu, vede doslova pod okny.

Martin, Stephen, Aleksej a další antiglobalisté, kteří se usadili ve vybydlené škole v nedalekém Rostocku, ale nepůsobí dojmem, že by je poklidné demonstrace uspokojily: "Násilí vychází z podstaty G-osmičky; je to právě tato skupina, kdo násilnosti vyvolává v podobě otevřených konfliktů v Čečensku nebo Iráku a je to G-osmička, která stojí za policejním násilím namířeným proti nám. Násilný je i kapitalismus, který bohaté země vytvářejí, takže na toto násilí musíme reagovat."

Policie je ovšem na Martina a další příslušníky krajní levice dobře připravená a případné incidenty hodlá překazit hned v zárodku. "Budeme se v první řadě snažit snižovat napětí s pomocí specialistů z tzv. antikonfliktního týmu. Chceme napřed vzniklou situaci řešit bez použití donucovacích prostředků. Pokud by ale došlo k násilným střetům a závažné trestné činnosti, jsme připraveni zasáhnout," ujišťuje Ulf Erler, mluvčí policejní jednotky KAVALA speciálně vytvořené pro summit v Heiligendammu.

Některá opatření, jako třeba zákaz přiblížit se k bezpečnostnímu plotu na vzdálenost kratší než dvě stě metrů, považuje veřejnost za přehnaná. "Nevím, co má radikální levice za lubem, ale myslím si, že když se mi jakožto občanovi nějaká akce nelíbí, mám přece právo vyjádřit svůj nesouhlas; to mi přece musejí úřady umožnit," říká turistka na molu hned naproti luxusnímu hotelu Kempinski, kde Merkelová, Bush, Putin a spol. budou v příštích dnech rokovat.

Rozhodnutí, aby ostře sledovanou schůzku uspořádaly malé, exkluzivní, východoněmecké lázně, mnohé překvapilo. "Hodně lidí říká, že je to moc velký humbuk pro tak malé místo. Z hlediska bezpečnosti je to ale mnohem lepší, protože se to tady dá mnohem lépe odříznout od světa," myslí si mladík, který do Heiligendammu přijel na výlet. Na jedno nebezpečí ale podle televize ARD organizátoři zapomněli.

Tím je populární nudistická pláž ležící na dohled od místa vrcholné schůzky. Její návštěvníci nejeví pražádnou ochotu na svých zvyklostech cokoli měnit a nevidí problém v možném setkání německých "naháčů" se špičkovými politiky. 66letý Rudolf Schütze už vyzval George Bushe, aby i s manželkou Laurou přišel nudisty navštívit.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme