Stracheho chce po kauze Ibiza v politice nahradit manželka, za svobodné kandiduje do parlamentu

Heinz-Christian Strache se po té aféře nazývané Ibizagate, kde si domlouval údajnou korupční spolupráci, vzdal svých funkcí. Přišel o místo předsedy strany a vicekancléře a v předčasných parlamentních volbách téměř s jistotou kandidovat nebude.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Philippa a Heinz-Christian Stracheovi na snímku z roku 2017 | Foto: Michael Dalder | Zdroj: Reuters

O své místo v politice se ale bude ale ucházet jeho žena Philippa Stracheová. To je pro Rakousko velká novinka, Stracheová totiž dosud v politice nepůsobila, byla na mateřské a věnovala se boji za ochranu zvířat. Tu chce také dál prosazovat i v rámci své kandidatury.

Rakousko má novou přechodnou vládu. S nejvíce ženami v historii

Číst článek

Stracheová v minulosti pracovala jako televizní moderátorka či poslanecká asistentka. Za tehdejšího předsedu svobodných (FPÖ) se vdala v roce 2016, letos v lednu se jim narodil syn Hendrik. Krátce po zveřejnění tajně pořízeného videa, které vedlo k pádu rakouské vlády, bulvární listy informovaly o tom, že Stracheová svého manžela opustila. Ona to však popřela a v nedávném rozhovoru uvedla, že stojí pevně po boku svého muže.

Podle deníku Der Standart má kandidatura Stracheové očistit jméno jejího manžela na rakouské politické scéně. Sám Strache navzdory skandálu dopadl dobře ve volbách do Evropského parlamentu. Zda přijme mandát europoslance, ale teprve oznámí.

Vedení Svobodné strany, ve kterém je Herbert Kickl nebo Norbert Hofer, si ale Stracheho za europoslance nepřeje. Stranu by to mohlo před zářijovými parlamentními volbami poškodit.

Není ale ani vyloučeno, že se Strache na podzim do aktivní politiky opět vrátí. Podle spekulací mu má místo držet právě manželka Philippa. Stracheová uvádí, že její manžel je příliš mladý na to, aby seděl doma a rozloučil se s politikou. Ona sama bude na vídeňské kandidátce poměrně vysoko.

Kauza Ibiza

Tajně pořízené video z vily na španělském ostrově Ibiza zveřejnila v polovině května německá média. Na záznamu z doby před rakouskými parlamentními volbami v roce 2017 tehdejší šéf FPÖ a pozdější vicekancléř Strache hovoří s ženou, která se vydávala za neteř ruského oligarchy. Tématem rozhovoru bylo možné nezákonné financování FPÖ a přidělování státních zakázek výměnou za volební pomoc.

Po zveřejnění videa Strache rezignoval na funkci předsedy strany i vicekancléře a následně se rozpadla celá koaliční vláda lidovců a svobodných.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme