Na mrakodrap v centru New Yorku se zřítila helikoptéra. Při nehodě zahynul jeden člověk

Při nouzovém přistání na střeše jednoho z mrakodrapů na Manhattanu v centru New Yorku se v pondělí zřítila helikoptéra. Jeden člověk při nehodě zahynul, uvedli newyorští hasiči. Šlo o pilota. Podle starosty New Yorku Billa de Blasia nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o teroristický čin.

Aktualizováno New York (Aktualizováno: 6:09 11. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehoda se měla podle newyorských hasičů stát před druhou odpolední místního času na Sedmé avenue v New Yorku, kde panuje deštivé a mlhavé počasí. 

V budově známé jako Axa Equitable Center, která má 54 poschodí a stojí v samém centru Manhattanu mezi jižním okrajem Central Parku a náměstím Times Square, následně zavládla panika. Lidé uvnitř cítili, jak se mrakodrap otřásl, a vyděšení vybíhali na ulici. Policie pak celý objekt evakuovala.

Okolí Sedmé avenue mezi 51. a 52. ulicí několik bloků severně od Times Square zaplnily desítky vozů záchranných složek, včetně záchranářů, policistů a hasičů.

Požár na střeše domu se hasičům podařilo po dvaceti minutách uhasit. „Požár byl uhašen,“ informovali na twitteru newyorští hasiči s tím, že likvidují palivo unikající z helikoptéry.

Jeden člověk při nehodě zahynul, informovali newyorští hasiči. Agentura AP s odkazem na hasiče uvedla, že mrtvý má být pilot helikoptéry. Podle Federálního úřadu pro letectví byl jediným člověkem na palubě. 

Policisté také na zhruba půl hodiny uzavřeli okolí budovy, a to včetně ikonického Times Square a mnoha divadel na Broadwayi. „Pro chodce a dopravu je uzavřena oblast od 42. do 57. ulice mezi Osmou a Šestou Avenue na Manhattanu. Prosíme, využijte alternativní trasy,“ informovali policisté na twitteru. Opatření později odvolali.

V budově mají rovněž kanceláře bankovní domy BNP Paribas a Citibank. Přistávací plochu pro vrtulníky na střeše nemá.

Příčina nehody neznámá

O příčině nehody zatím nemá newyorská policie informace. Nehodu už začal vyšetřovat americký Federálního úřadu pro letectví, který podle CNN identifikoval model helikoptéry jako Agusta A109E. Tu vyrábí italská letecká společnost Leonardo. Podle policie byla helikoptéra ve vzduchu pouhých 11 minut. 

Vrtulník byl soukromým majetkem realitní společnosti investora Daniele Bodiniho, kromě pilota na palubě nikdo jiný nebyl. Stroj startoval z Long Islandu a mířil zřejmě na domovské letiště ve městě Lindenu v New Jersey.

Mrakodrap Axa Center

Dům, známý v New Yorku jako Axa Equitable Center, stojí v samém centru Manhattanu mezi jižním okrajem Central Parku a náměstím Times Square. Budova je sídlem americké firmy AXA Financial, dceřiné společnosti francouzské finanční firmy AXA. V budově mají rovněž kanceláře bankovní domy BNP Paribas a Citibank.

Stroj se pohyboval v oblasti zapovězené pro leteckou dopravu, uvedla agentura AP. Místo nehody se totiž nachází nedaleko Trump Tower, kde má prezident soukromou rezidenci. V okruhu jedné míle od této budovy, kterou šéf Bílého domu často navštěvuje, je let ve výškách pod zhruba 900 metrů zakázán.

„Nic v tuto chvíli nenasvědčuje tomu, že by šlo o teroristický čin. Nezaznamenali jsme ani žádné jiné hrozby,“ ujistil starosta New Yorku Bill de Blasio.

Guvernér státu New York Andrew Cuomo uvedl, že podle dostupných informací šlo o nouzové přistání, o potíže při přistání nebo náraz do střešní části budovy.

„Nemáme informace, že by šlo o něco jiného. Všechno je to ale velmi předběžné,“ uklidňoval Cuomo. A dodal, že nikdo uvnitř budovy nebyl zraněn.

O incidentu už byl informován také americký prezident Donald Trump, který podle informací z Bílého domu situaci sleduje. Zároveň už na twitteru také poděkoval příslušníkům záchranných složek za skvělou práci a nabídl pomoc, pokud by byla potřeba.

Cuomo také zmínil tragické události při teroristických útocích 11. září 2001, kdy dvě letadla narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku. Budovy se následně zřítily. Zahynulo při tom téměř 3000 lidí.

Zatím poslední podobná nehoda se v New Yorku stala v roce 2006, kdy malé dopravní letadlo narazilo do domu o 42 poschodích na severovýchodě Manhattanu. Osmnáct lidí bylo zraněno.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme