Helmut Kohl se po deseti letech v nemilosti dočkal ocenění od vlastní strany

Bývalý německý kancléř Helmut Kohl se po deseti letech vrátil do Spolkového sněmu. Do míst, která musel tiše a bez potlesku opustit. Teď se mu jeho strana rozhodla připravit ovace a ocenění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helmut Kohl se dočkal uznání od Angely Merkelové | Zdroj: Reuters

Muži, který budoval společnou Evropu a který stál u sjednocení Německa, zlomila vaz aféra s tajemnými sponzory a černými konty jeho Křesťanskodemokratické unie.

V polovině 90. let přijal pro CDU dary ve výši dvou milionů marek, nevykázal je ve stranickém účetnictví a nikdy neprozradil, od koho pocházely.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč se Helmut Kohl dočkal ocenění od své strany až dnes, objasnila zpravodajka Radiožurnálu Klára Stejskalová

I když samotný Helmut Kohl se neobohatil, v Německu se podobná věc ve vrcholné politice neodpouští. Kancléř přišel o titul čestného předsedy CDU, dokonce nebyl přizvaný ani na oslavy pádu Berlínské zdi a poslední roky žil téměř v izolaci.

Teď se ale u příležitosti 30. výročí svého nástupu do kancléřského úřadu dočkal řady ocenění. Uvnitř CDU totiž existuje početná skupina lidí, která žádala Kohlovu rehabilitaci už před dvěma lety při oslavách jeho osmdesátin, a to i vzhledem ke zdravotnímu stavu bývalého kancléře. Kohl je na vozíčku a stěží mluví.

To, že se uznání od svých kolegů dočkává až dnes, se dá vysvětlit blížícími se volbami. Kancléřka Angela Merkelová zřejmě usoudila, že je načase ocenit státníka, který stál v čele Německa dlouhých 16 let. Tuto dobu většina Němců vnímá jako zlaté časy.

Helmut Kohl se po 10 letech vrátil do Spolkového sněmu | Foto: Reuters

Helmut Kohl zůstane navždy pro všechny kancléřem-sjednotitelem a politikem, který dokázal zbavit Evropu strachu z Němců a prosadit sjednocení země navzdory tehdejší britské premiérce Thatcherové. Mezi voliči CDU má dodnes mnoho příznivců.

Pohled na dobu jeho vlády ale není jednoznačný. Podle některých ekonomů dnešní generace platí daň za evropský sen Kohla či Mitteranda současnou hospodářskou krizí.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme