‚Co na něj Putin má?‘ Na Trumpa se po summitu v Helsinkách snesla kritika demokratů i republikánů

Američtí politici neskrývají rozčarování z toho, že prezident Donald Trump se při pondělním summitu nedokázal postavit svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi – alespoň pokud jde o ruskou roli v amerických prezidentských volbách. Trumpa kritizují nejen demokraté, ale také několik představitelů jeho Republikánské strany.

Washington (Aktualizováno: 21:36 16. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvě hodiny jednali prezidenti Vladimir Putin a Donald Trump v Helsinkách mezi čtyřma očima. Pak přišla na řadu společná tisková konference. 

Trump na summitu s Putinem: Nemyslím si, že je důvod, proč by se Rusko vměšovalo do našich voleb

Číst článek

Ještě v neděli Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton v televizi ABC News tvrdil, že současná administrativa vnímá velmi problematicky ruské vměšování do voleb v roce 2016.

„Prezident Putin říká, že Rusko to nebylo. Nemyslím si, že je tu důvod, proč by se do toho Rusko vměšovalo,“ prohlásil ale šéf Bílého domu před novináři. 

To nezůstalo bez odezvy. Vůdkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová poznamenala, že Putin na Trumpa „něco musí mít“, jinak by se takto americký prezident nemohl chovat.

„Dnes takzvaný americký lídr ostudně selhal, neboť se nedokázal postavit člověku, který stál v čele útoků,“ napsala na twitteru Pelosiová s odkazem na dvanáct Rusů, které USA minulý týden obvinily z hackerských útoků a snah ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2016. „Vážně, co na něj Putin má, že se Trump tak bojí?“

Podobný názor zastává i John Owen Brennan. Nejenže Trumpovy komentáře byly hloupé, on ho má Putin zcela v hrsti. Republikánští patrioti, kde jste? uvedl na twitteru Brennan s tím, že Trumpovo vystoupení je možné označit za zradu.

'Je to slabost'

Vůdce demokratů v Senátu USA Chuck Schumer je přesvědčen, že Trumpova prohlášení, které po boku Putina učinil, povedou k posílení amerických protivníků a zároveň k oslabení obrany USA i spojenců.

„Stranit prezidentu Putinovi před americkými bezpečnostními sbory, americkými armádními představiteli a americkými tajnými službami je neuvážené, nebezpečné a je to slabost,“ napsal Schumer na twitteru.

Trump podle kongresmana Adama Schiffa, který je nejvýše postaveným demokratem ve sněmovním výboru pro tajné služby, v podstatě Putinovi v Helsinkách dal povolení ovlivňovat nadcházející listopadové parlamentní volby.

„Prezident Trump po boku diktátora, který ovlivnil naše volby, aby pomohl k Trumpovu zvolení, zaútočil na naše tajné služby a bezpečnostní sbory kvůli tomu, že dělají svou práci,“ uvedl Schiff.

„Putin to pochopí jako zelenou pro zásahy (do voleb – pozn. red.) v roce 2018, a tak to i je. Zbabělé a ostudné,“ dodal kongresman.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan zdůraznil, že není pochyb o tom, že Moskva do voleb v roce 2016 zasahovala a že Trump musí uznat, že Rusko není přítelem Ameriky.

„Neexistuje žádná morální rovnocennost mezi Spojenými státy a Ruskem, které zůstává nepřátelské vůči našim nejzákladnějším hodnotám a ideálům,“ uvedl v prohlášení Ryan s tím, že USA musí hnát Moskvu k odpovědnosti a musí ji přimět, aby přestala se svými odpornými útoky na demokracii.

'Zavrženíhodné'

Arizonský republikánský senátor Jeff Flake již před summitem vyjadřoval pochybnosti, zda Trump setkání s ruským prezidentem zvládne. „Nikdy jsem si nemyslel, že uvidím amerického prezidenta vedle ruského, jak bude obviňovat Spojené stát z ruské agrese. Je to zavrženíhodné,“ uvedl Flake.

Trump podle vlivného republikánského senátora Lindseyho Grahama svým projevem na tiskové konferenci v Helsinkách vyslal Rusku vzkaz, že Spojené státy jsou slabé.

„Prezident Trump promarnil příležitost trvat na ruské odpovědnosti za vměšování v roce 2016 a vážně ho varovat s odkazem na nadcházející volby. Trumpovy odpovědi, které bude Rusko vnímat jako známku slabosti, vytvoří daleko více problémů, než kolik jich vyřeší,“ uvedl Graham.

Republikánský senátor a Trumpův dlouhodobý kritik John McCain považuje summit za milník, který značí bod nejnižší úrovně amerického prezidentství v historii. Vrcholnou schůzku s Putinem senátor považuje za tragickou chybu a za Trumpovo selhání bránit Ameriku.

Republikánský šéf senátního výboru pro zahraniční vztahy Bob Corker řekl, že Trump se projevil jako loutka, neboť promarnil možnost postavit se za americké tajné služby, které pro něj pracují. „Byl jsem velmi zklamán a zarmoucen… Prezidentovy komentáře nás vykreslily jako zemi loutek,“ dodal senátor.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme