Svoboda slova i lidská práva. V Helsinkách během summitu Trump-Putin chystají desítku demonstrací

Proti pondělnímu summitu amerického a ruského prezidenta ve finských Helsinkách je naplánovaných deset protestů. Potvrdila to městská policie. Největší akce se podle odhadů koná už v neděli, když do Helsinek dorazí Donald Trump. V Helsinkách se podle agentury AP sešlo asi 1500 demonstrantů.

Helsinky (Aktualizováno: 15:41 15. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstraci s mottem „Helsinky Calling“ svolalo před finský Senát sdružení více než stovky neziskových organizací.

Protestní pochod se vydal asi ve 12 hodin (ve 13 hodin místního času) od městského parku Kaisaniemi na Senátní náměstí, kde jednotliví řečníci promlouvají před davy lidí. Ti v Helsinkách demonstrují proti Trumpově mezinárodní či migrační politice a za demokracii, lidská práva, ochranu klimatu a životního prostředí.

Trump: Nechci, aby byl Putin hrozbou pro Evropu. Právě proto máme NATO

Číst článek

„Jsou tu dnes tisícovky účastníků demonstrace Helsinki Calling a ukazují celému světu, že během summitu Trump-Putin jsme připraveni konat a zasadit se hlasitě za lidská práva, mír a svobodu projevu!“ napsal na twitteru jeden z účastníků protestní akce v centru Helsinek.

Demonstranti měli na transparentech hesla jako Rovná lidská práva, My všichni jsme Mexičany, Požehnáno budiž imigrantské dítě nebo Zastavte války, ne lidi.

Demonstrací se účastní zástupci až stovky občanských sdružení a mezi řečníky jsou podle finské televize YLE nahlášeny osobnosti jako spisovatelka Sofi Oksanenová, podnikatel Peter Vesterbacka nebo politička Heidi Hautalaová.

Vítání i elektronické plakáty

O kus dál - před největším obchodním domem v centru Helsinek - naopak mládežnická organizace strany Praví Finové pořádá v neděli večer vítání Donalda Trumpa.

Ve finské metropoli se také objevily elektronické plakáty se vzkazem Vladimíru Putinovi. Překvapily českou malířku působící ve Finsku Barboru Kachlíkovou. „Kde vlastně bylo napsáno: Vážený pane prezidente, my zde máme svobodu tisku, svobodu slova,“ popsala Radiožurnálu. Plakáty si objednal místní deník Helsingin Sanomat.

Donald Trump a Vladimír Putin budou v pondělí jednat v prezidentském paláci nedaleko helsinského přístavu.

Pavel Novák, Marie Štenglová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme