Za stržený pomník v Gdaňsku obžalovala polská prokuratura tři aktivisty. Hrozí jim až pět let vězení

Prokuratura ve městě Gdaňsk na severu Polska obžalovala tři muže, kteří v noci ze středy na čtvrtek strhli pomník kontroverzního katolického preláta Henryka Jankowského. Farář, který zemřel v roce 2010, byl znám aktivitami v protikomunistickém hnutí Solidarita, ale čelil i nařčením, že zneužíval nezletilé chlapce a dívky. Aktivistům, kteří svůj čin chápou jako symbolický, hrozí až pět let ve vězení, oznámily světové agentury.

Gdaňsk (Polsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři aktivisté v noci na čtvrtek v Gdaňsku na severu Polska strhli pomník katolického preláta Henryka Jankowského

Tři aktivisté v noci na čtvrtek v Gdaňsku na severu Polska strhli pomník katolického preláta Henryka Jankowského | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Mluvčí gdaňské prokuratury Grażyna Wawryniuková v pátek oznámila, že muži původem z Varšavy byli obžalováni z neuctivého zacházení s pomníkem a z jeho poškození.

Aktivisté sochu povalili na předem připravené pneumatiky, položili na ni ministrantské roucho a na ruku jí navlékli chlapecké slipy. V prohlášení novinám uvedli, že chtěli symbolicky strhnout Jankowského z piedestalu „falešné paměti a cti“ a vyjádřit „občanský nesouhlas s přítomností zla ve veřejném prostoru“.

Jankowského pomník byl již jednou poškozen v prosinci loňského roku, kdy ho neznámí pachatelé natřeli na růžovo. Muži suchu strhli v den, kdy papež František ve Vatikánu zahájil summit představitelů katolické církve o boji proti zneužívání dětí a mladistvých.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme