Herec Paul Newman podlehl rakovině

Ve věku 83 let zemřel v kruhu svých blízkých legendární americký herec Paul Newman. Už dlouhou dobu bojoval s rakovinou plic. Za své herecké kariéry, která trvala půl století, hrál asi v šesti desítkách filmů, z nichž mnohé patří ke klasice filmového plátna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neodolatelný Paul Newman. | Zdroj: ČTK

Paul Newman se může českým divákům snadno připomenout hlavní rolí ve filmu Frajer Luke, který uvedla opakovaně už Československá televize před rokem 1989. Mezi jeho další známé filmy patří Hombré, Kočka na rozpálené plechové střeše, Butch Cassidy a Sundance Kid nebo Podraz, který v roce 1973 dostal 7 Oskarů.

Ačkoli byl Newman na Oskara desetkrát nominovaný, získal ho za nejlepší herecký výkon v hlavní roli až relativně pozdě ve své kariéře. V roce 1987 za roli profesionálního kulečníkového hráče ve filmu Barva peněz režiséra Martina Scorseseho. Pak ještě k šedesátinám dostal Oscara za celoživotní přínos.

Když zrovna nehrál, závodil Paul Newman docela úspěšně v automobilových závodech NASCAR. V roce 1979 obsadil druhé místo v závodě 24 hodin Le Mans. Říkával: "Buď tam jste a přejedete cílovou čáru jako první, nebo jste někde vzadu. Nemusíte pak poslouchat, že jeden kritik říká, že je váš film dobrý, a druhý, že je špatný. Hranice mezi dobrým a špatným výkonem je jasně ohraničená," svěřil se Paul Newman v rozhovoru pro rozhlas NPR v devadesátých letech.

Paul Newman se do myslí Američanů zapsal také jako velkorysý filantrop. Svou tvář propůjčil firmě prodávající salátové dresinky a jiné pochutiny Newman´s Own. Veškeré zdaněné zisky - a bylo jich od roku 1982 přes 220 milionů dolarů - věnoval na dobročinné účely.

V roce 2007 přestal Newman hrát s tím, že mu to už neumožňuje zdravotní stav. "Začnete najednou ztrácet paměť, sebevědomí a invenci," postěžoval si v televizním rozhovoru Paul Newman. Letos na jaře přinesla některá americká média informace, že herec trpí rakovinou plic a léčí se na specializované klinice v New Yorku. Jeho mluvčí to ale nepotvrdil.

Newman sloužil za druhé světové války v letectvu amerického námořnictva v Pacifiku. Herectví začal studovat koncem 40. let minulého století na Kenyon College v rodném Ohiu, později na Yaleské univerzitě a nakonec věhlasném Actors Studio v New Yorku. Tam se také začal postupně objevovat v broadwayských produkcích a v roce 1954 dostal první roli ve filmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český hlas Paulu Newmanovi propůjčil Luděk Munzar

Vít Pohanka, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme