‚Natoč mě, jak střílím!‘ Internetem se šíří video zavražděné kurdské političky, povstalci vinu odmítají

Tureckem podporovaní povstalci ze Syrské národní armády v sobotu zavraždili kurdskou političku Hevrin Chalafovou, jejího řidiče a několik civilistů. S odkazem na prohlášení exilové Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) to uvádí televize CNN. Odvolává se na videa, která se o víkendu objevila na sociálních sítích. Měli je natočit sami povstalci. Ti to ale popírají s tím, že žádná z jejich frakcí nedosáhla k silnici M4, kde k vraždám mělo dojít.

Tall Abjad (Sýrie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb kurdské političky Hevrin Chalafové v syrském Deriku (foto z 13. října 2019) | Zdroj: Profimedia

„Zabijte je!“ vykřikuje na videu (pozor, videa obsahují drastické záběry), které se o víkendu začalo šířit sociálními sítěmi, muž se zbraní v ruce. „Podrž mi telefon a natoč mě! Natoč mě, jak střílím!“ pokračuje. Svá zvolání prokládá litanií arabských slov „Allahu Akhbar“ („Bůh je veliký“).

Na dalším záznamu je vidět zaprášené nehybné tělo ženy. Pravou ruku má zaťatou v pěst. O její hrudník má opřenou nohu muž, který jednou rukou scénu natáčí na mobilní telefon a druhou na ženu míří zbraní. „Tohle je mrtvola prasete,“ řekne pak a nohou do ní strčí. 

Petříček vyzval k zastavení tureckých operací v Sýrii. ‚Prioritou je diplomatické řešení,‘ zopakoval

Číst článek

Třetí video šířené po twitteru ukazuje dírami po kulkách poseté terénní auto, které obklopuje skupina mužů ve vojenských mundurech. Že vozidlo na záznamu patří Chalafové, potvrdil CNN místní novinář Ousama Muhammed.

Pravost videí potvrdila exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která také uvedla, že ženou na druhém videu byla 35letá přední kurdská politička Hevrin Chalafová. Generální tajemnici strany Budoucí Sýrie (Future Syria) zavraždilisyrští povstalci ze Syrské národní armády, bojující na straně Turků, spolu s dalšími osmi civilisty v různých momentech jižně od města Tall Abjad.

Podle kurdských sil bylo političky zastaveno na hlavní silnici M4. „Oba byli vytaženi z auta při útoku podporovaném Turky a popraveni bojovníky žoldáckých frakcí stojících na straně Turecka,“ citoval z prohlášení Kurdsko-arabské koalice SDF britský deník The Guardian.

„Je to jasný důkaz toho, že turecký stát pokračuje ve své zločinecké politice vůči neozbrojeným civilistům,“ dodal list.

Zákeřná vražda kurdské političky Hevrin Khalaf je smutnou připomínkou, že "válka nemá ženskou tvář", jak píše běloruská spisovatelka Světlana Alexijević. Budeme tlačit na vládu i na Evropský parlament, ať Erdoganovu agresi nepřehlíží. V sázce je svědomí civilizovaného západu.

12:50 – 14. 10. 2019

55 947

Zahraniční zpravodajské servery píší, že Chalafová se svým řidičem byli zastřeleni. Po sociálních sítích se ale šíří také informace, že politička měla být znásilněna a ukamenována k smrti. Turecká média tvrdí, že žena zemřela při leteckých náletech.

Odborník na kurdskou politiku Mutlu Civiroglu označil smrt Chalafové za „velkou ztrátu“. „Měla talent pro diplomacii, vždy se snažila účastnit setkání s Američany, Francouzi, zahraničními delegacemi,“ uvedl.

Podle SOHR se počet obětí z řad civilistů po víkendovém útoku vyšplhal na nejméně 38 od začátku turecké ofenzivy. Během bojů bylo podle organizace zabito přes 80 kurdských bojovníků.

Turecká ofenziva v Sýrii

Turecko zahájilo intervenci na severovýchodě Sýrie ve středu. Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje kurdské milice YPG. Chce tam také vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam hodlá převézt z Turecka velkou část z 3,6 milionu syrských uprchlíků. Boje vyhnaly z domovů desetitisíce lidí.

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v pondělí turecká armáda dostala pod kontrolu syrské město Rás al-Ajn a hlavní dálnici na severu země. Obklíčila též město Tall Abjad. SOHR uvedla, že turecké jednotky rovněž dobyly i velké části města Sulúk.

Jednotky syrských vládních vojsk se po dohodě se syrskými Kurdy, uzavřené v pondělí na ruské vojenské základně Hmímím, večer začaly přesouvat k syrsko-turecké hranici, kde mají „čelit turecké agresi vůči syrskému území“.

Válečná reportérka Klicperová: Turci Kurdy pravděpodobně zmasakrují, mají výhodu letecké síly

Číst článek

Opačným směrem míří podle ministra obrany USA Marka Espera američtí vojáci, kteří se na základě rozkazu prezidenta Donalda Trumpa mají stáhnout mimo oblast bojů mezi tureckou armádou a syrskými Kurdy. Esper prohlásil, že to neznamená, že zhruba tisícovka amerických vojáků v Sýrii zemi opustí. Neupřesnil ale také, kolika vojáků z této tisícovky se evakuace týká, dodal však, že to bude většina.

Z tábora Ajn-Ísa na severu Sýrie v pondělí podle kurdských zdrojů uprchlo bezmála 800 rodinných příslušníků zahraničních bojovníků z takzvaného Islámského státu. Tábor, který leží v blízkosti bojů mezi kurdskými a protureckými silami, je „bez ostrahy“, strážní odešli a jeho obyvatelé jej postupně opouštějí, potvrdila SOHR.

Uvedla rovněž, že syrští povstalci ze Syrské národní armády bojující na straně Turků, zabili na různých místech jižně od města Tall Abjad nejméně devět civilistů, včetně přední kurdské političky Hevrin Chalafové a jejího řidiče. O život údajně přišli i novináři.

Turecko-syrská hranice. | Foto: Murad Sezer | Zdroj: Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová v telefonátu vyzvala tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému zastavení intervence na severovýchodě Sýrie. Stejný požadavek Erdoganovi a také americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi sdělil i francouzský prezident Emmanuel Macron. Obě země už v sobotu zastavily export zbraní do Turecka.

V pondělí bude syrské dění jedním z důležitých bodů jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie v Lucemburku. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček oznámil, že si kvůli ofenzivě předvolá tureckého velvyslance.

ČTK, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme