Hewitt: Další rusko-gruzínský konflikt nebude. Pokud Západ opět nevyzbrojí Gruzii

Stabilní, ale nebezpečná. Taková je podle zahraničních komentárorů hranice mezi Abcházií a Jižní Osetií na straně jedné a Gruzií na druhé takřka na den přesně dva roky poté, co začal rusko-gruzínský konflikt.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Hewitt

George Hewitt | Foto: Roman Chlupatý

V něm šlo právě o dvě zmíněné gruzínské provincie, které měly od rozpadu Sovětského svazu vždy separatistické tendence. Ty se Gruzie snažila držet na uzdě. A právě proto gruzínská vojska v noci ze 7. na 8. srpna 2008 po sérii ruských provokací vtrhla na území Jižní Oseti, čímž rozpoutala ozbrojenou část ostře sledovaného a kritizovaného konfliktu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s profesorem britské Školy orientálních a afrických studií Georgem Hewittem připravil Roman Chlupatý.

„Pokud by měl člověk mluvit o tom, co je běžně vidět v ulicích měst Abcházie, tak by asi řekl, že žádnou změnu od roku 2008 nezaznamenal,“ řekl Rádiu Česko profesor britské Školy orientálních a afrických studií v abcházské metropoli Anakopie George Hewitt a dodal:

„Od té doby tu nejsou žádné gruzínské jednotky. To, společně s tím, že se Rusové začali starat o bezpečnost hranice, způsobilo, že se tu každý nyní cítí mnohem bezpečněji a že se lidé mohou soustředit na další problémy, kterým Abcházie čelí.“

Abcházie nebude satelitem Ruska

Rusko na abcházském území výrazně investuje a jeho jednotky zajišťují hranice Abcházie. Nehrozí, že se Abcházie stane provincií Ruska?

„Poté, co se loni zveřejnily detaily dohody s Ruskem o ochraně hranic a o investicích do obnovy železnice a letiště v Suchumi místní jisté obavy vyjádřili. Ale jak tehdy poznamenal prezident Bagaš, železnice potřebuje rekonstrukci, letiště je potřeba znovu otevřít a Abcházci nemají ani znalosti ani finance na to, aby to zvládli sami. Pravdou je, že tu máme stále větší množství ruských investic a společně s tím existuje i nebezpečí, že se Abcházie stane jaksi součástí ruského systému,“ odpověděl Hewitt.

Důležité investice ze Západu

Podle něj je možné zabránit tomu, aby se Abcházie a Jižní Osetie dostaly do ruské sféry vlivu: „Já to říkám už mnoho let, a to tak, že sem Západ sám začne více investovat. Politika Západu, který se snaží Abcházii izolovat v podstatě od počátku konfiktu v 90. letech minulého století, byla a je naprosto kontraproduktivní. Nevedla k žádnému sblížení se s Gruzií, ale naopak k tomu, že je Abcházie o to blíže Rusku.“

Další konflikt Hewitt neočekává: „Neumím představit, že by opět došlo na nějaký střet. Pokud tedy – a to je důležité – Západ nazačne opět vyzbrojovat Gruzii,“ upozornil profesor.

Marián Vojtek, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme