Hillary Clintonová představila novou zahraniční politiku USA

Spojené státy americké budou mít pragmatickou zahraniční politiku nezatíženou předsudky. Řekla to Hillary Clintonová, kterou nastupující prezident USA Barack Obama nominoval na ministryni zahraničí. Manželka bývalého prezidenta dnes v americkém Senátu představila svou koncepci zahraniční politiky světové velmoci číslo 1.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené státy zkusí nový přístup k Íránu a jeho jadernému programu. Hillary Clintonová to zmínila mezi prioritami, kterými se bude řídit. Odmítla ale sdělit další podrobnosti s tím, že se chce o tom nejprve poradit se spojenci a zeměmi v regionu.

Kandidátka na šéfku americké diplomacie slibuje pragmatický přístup k zahraniční politice nezatížený ideologickými předsudky, ze kterých byla často viněná administrativa prezidenta Georga Bushe. Mimo jiné chce lépe spolupracovat s Ruskem a Čínou. Slibuje také aktivní přístup k Blízkému východu a řešení palestinsko-izraelského konfliktu.

Někteří zákonodárci zmínili při slyšení v Senátu zahraničně-politické aktivity manžela nominované ministryně zahraničí, bývalého prezidenta Billa Clintona. Podle jejich slov nesmí jeho nadace zavdat příčinu k podezření, že prostřednictvím sponzorských darů ovlivňují cizí vlády nebo zahraniční organizace americkou zahraniční politiku.

Očekává se, že Senát po Obamově nominaci Hillary Clintonovou ve funkci ministryně zahraničí USA potvrdí.

Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme