Hillary Clintonová přijala nabídku na post ministryně zahraničí

Novou šéfkou americké diplomacie se stane Hillary Clintonová. S odvoláním na její spolupracovníky to uvádí list New York Times. Funkci v budoucí administrativě ji nabídl příští americký prezident Barack Obama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová, Barack Obama | Zdroj: ČTK

Manželka bývalého prezidenta Billa Clintona se podle informací New York Times rozhodla po dodatečných diskuzích s Obamou. Vzdá se svého křesla v Senátu, aby se mohla stát novou šéfkou americké diplomacie.

Její manžel souhlasil s tím, že poskytne Obamově štábu jména asi 200.000 sponzorů, kteří přispěli nebo přispívají jeho nadaci a prezidentské knihovně. Současně přistoupil na omezení v tom, od koho bude moci v budoucnu dary přijímat.

Právě aktivity někdejšího prezidenta Clintona se zmiňovaly jako možný důvod, proč by se Hillary Clintonová mohla dostat do podezření z konfliktu zájmů. Jako šéfka diplomacie by totiž mohla být nepatřičně ovlivňována tím, kdo vysokými částkami financuje mezinárodní činnost jejího manžela.

V nové americké vládě také zřejmě zasedne jako ministr spravedlnosti Afroameričan Eric Holder. Jedno z klíčových vládních křesel by pak měla obsadit arizonská guvernérka Janet Napolitanová, je kandidátkou na ministryni pro vnitřní bezpečnost. Ministrem zdravotnictví by se měl stát dlouholetý demokratický zákonodárce Thomas Daschle.

Stanice NBC předvídá, že ministrem financí by se měl stát Timothy Gaithner, šéf newyorské úřadovny americké centrální banky. Guvernér Nového Mexika Bill Richardson je údajně kandidátem na ministra obchodu. Obamův štáb ale zatím odmítá informace kolující v médiích potvrdit. Definitivní podoba vládního týmu nového prezidenta USA nebude podle všeho známá dřív než koncem příštího týdne.

Martin Hromádka, Vít Pohanka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme