Hillary Clintonová přijíždí do Soulu podpořit Jižní Koreu

Napětí na Korejském poloostrově dále roste. Pchjongjang nově hrozí i uzavřením společné hranice. Jižní Koreu přijíždí podpořit šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. Severní Korea odmítá výsledky mezinárodní vyšetřovací komise, podle které je odpovědná z potopení jihokorejského vojenského plavidla a v reakci na poslední kroky Soulu vyhlásila podle některých informací bojovou pohotovost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová | Foto: U.S. Department of State

Jižní Korea po šesti letech znovu uvádí do provozu téměř sto obřích tlampačů, které jsou rozmístěné podél Demilitarizované zóny rozdělující Korejský poloostrov a jejichž vysílání lze slyšet až do vzdálenosti 24 kilometrů.

Pchjongjang v této souvislosti varuje, že tyto psychologické zbraně zničí a navíc odpoví vlastním propagandistickým vysíláním. Režim Kim Čong-ila zároveň hrozí, že zablokuje přístup do společné ekonomické zóny v Kaesongu, kde se nyní nachází ještě několik set Jihokorejců.

Do sporu se poprvé vložil i hlavní severokorejský spojenec, Čína. Její emisar pro Korejský poloostrov Wu Ta-wej při jednání s ministry jihokorejské vlády uvedl, že Peking vyzval režim Kim Čong-ila ke zdrženlivosti, podle některých pozorovatelů tím vysílá Pchjongjangu signál, že se může postavit na stranu mezinárodního společenství.

Čína se ale zatím přímo k výsledkům mezinárodní vyšetřovací komise, podle které korvetu Čchonan na konci března potopilo severokorejské torpédo, nevyjádřila.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme