Hillary Clintonová se v Barmě sešla se Su Ťij

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se sešla s barmskou opoziční političkou Do Aun Schan Su Ťij. Clintonová barmské disidentce předala dopis od prezidenta Baracka Obamy a informovala ji o svých jednáních s barmskými vládními činiteli. Obě političky se setkaly v bývalé barmské metropoli Rangúnu v domě, kde Su Ťij strávila většinu z posledních dvaceti let v domácím vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se sešla s barmskou opoziční političkou Do Aun Schan Su Ťij

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se sešla s barmskou opoziční političkou Do Aun Schan Su Ťij | Zdroj: Reuters

Šéfka americké diplomacie je první vysokou političkou, která tuto zemi navštívila po více než padesáti letech. Už včera Clintonová slíbila Barmě finanční pomoc a stálého amerického ambasadora, který se má do dlouho izolované země vrátit po více než dvaceti letech. Na oplátku za to Američané žádají, aby Barma pokračovala v započatých politických a ekonomických reformách.

Barma, kde žije přes 62 milionů lidí, patří k nejchudším zemím Asie. Více než padesát let byla uzavřena před zahraničními projekty a investicemi. V posledních měsících ale prochází výraznými změnami. Vojenská junta v březnu nastolila civilní vládu, která je ale složená z generálů a vůdců bývalého režimu.

Zahraniční politici oceňují současné reformy v Barmě a považují je za nezanedbatelné. Jde o nové zákony, propuštění části politických vězňů nebo uvolňování médií a internetu. Ve vězení však zůstávají stále asi dva tisíce lidí, kteří se v minulosti znelíbili. Velmi pomalé je i prosazování nových zákonů.

Igor Maňour, ČRo 1 - Radiožurnál Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme