Hillary Clintonová se vzdala kandidatury na prezidentku Spojených států

Americká senátorka Hillary Clintonová odstoupila z boje o získání kandidatury do listopadových prezidentských voleb. V něm se jako první žena v historii Spojených států dostala až do finále stranického nominačního souboje. Své stoupence vyzvala, aby podpořili jejího dosavadního soupeře Baracka Obamu a po osmi letech tak pomohli pro demokraty opět získat Bílý dům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová | Zdroj: ČTK

"Veřejné služby jsou od toho, aby pomáhaly lidem řešit jejich problémy a plnit jejich sny. A já chci, aby takto sloužily všem Američanům. A dokud tomu tak ve Spojených státech nebude, budu za tuto demokracii bojovat v přední linii," slíbila senátorka.

"Teď ale musíme dokončit naši cestu a cíle, které jsme si vytýčili. Je zapotřebí, abychom vynaložili veškerou svou energii i všechno svoje úsilí k tomu, aby byl demokrat Barack Obama zvolen novým americkým prezidentem," apelovala Clintonová.

Obama podle jejích slov sám prožil americký sen. Nejprve jako místní aktivista v Chicagu, později jako senátor ve statě Illinois a od roku 2004 v senátu Spojených států. Proto by ho měli všichni demokraté podpořit, aby v lednu příštího roku vstoupil do Oválné pracovny jako prezident USA.

Svoji kampaň Clintonová formálně neukončila, ale pouze pozastavila. To jí umožní zachovat si částečnou kontrolu nad svými delegáty srpnového nominačního sjezdu Demokratické strany a tím i jistý vliv při prosazování svých priorit.

Za 16 měsíců kampaně dokázala Hillary Clintonová získat podporu takřka 18 milionů řadových voličů Demokratické strany. Barack Obama jen o málo víc. Přesto triumfuje.

Pro manželku bývalého prezidenta Clintona, která byla ještě před půl rokem jasnou favoritkou, je výsledek výběru demokratického kandidáta podle komentářů v americkém tisku hořkým soustem. Ale musí se s ním smířit a podpořit jednotu strany, aby demokraté nepropásli šanci vystřídat v Bílém domě republikány.

Barack Obama se v prezidentských volbách 4. listopadu utká s republikánským kandidátem Johnem McCainem.

Milan Kopp, Vít Pohanka, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme