Kauza soukromých e-mailů Clintonové: Vyšetřovatelé nenašli důkazy o zneužití tajných informací

Americké ministerstvo zahraniční uzavřelo vnitřní vyšetřování případu používání soukromého mailu někdejší šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové. Mail použilo 38 lidí, z nichž některé čeká zřejmě disciplinární řízení. Vyšetřování začalo před více než třemi lety, kdy Clintonová kandidovala na prezidentský úřad. Vítěz voleb z roku 2016 Donald Trump tvrdil, že by za používání soukromého mailu měla být Clintonová poslána za mříže.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová | Foto: Brendan McDermid/File Photo | Zdroj: Reuters

Při vnitřním vyšetřování na ministerstvu zahraničí se zjistilo, že 38 lidí poslalo na osobní e-mail Clintonové tajné informace v 91 případech. Jsou mezi nimi bývalí i současní zaměstnanci ministerstva.

O výsledku šetření hovoří zpráva republikánského senátora Chucka Grassleyho, v níž nejsou viníci jmenováni.

‚Je to favoritka Rusů.‘ Moskva se přes demokratickou kandidátku vměšuje do voleb v USA, tvrdí Clintonová

Číst článek

Vyšetřovatelé nenašli důkazy o systematickém a záměrném zneužití tajných informací, avšak došli k závěru, že používáním soukromého účtu Clintonová tajné informace ohrozila. Prověřovalo se 33 tisíc vzkazů, jež dala bývalá ministryně k dispozici. Ministerstvo řídila v letech 2009 až 2013.

Uznání viny 38 zaměstnanců znamená, že jejich prohřešek bude zapsán do jejich osobní dokumentace a bude se brát v potaz při jejich eventuální bezpečnostní prověrce.

Případem se zabýval také Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a jeho někdejší šéf James Comey Clintonovou kritizoval za „krajní neopatrnost“ při používání soukromého serveru.

FBI ale nedoporučil zahájit proti ní stíhání. Kauza vrcholila před prezidentskými volbami a Comeyho někteří demokraté viní z toho, že se přičinil o její volební porážku. Trump později Comeyho propustil a obvinil ho ze zaujatosti, protože případ Clintonové nedokázal dovést až k soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme