‚Je to favoritka Rusů.‘ Moskva se přes demokratickou kandidátku vměšuje do voleb v USA, tvrdí Clintonová

Bývalá americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová obvinila Rusko, že se znovu vměšuje do prezidentských voleb ve Spojených státech ve prospěch stávajícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Podle Clintonové se Moskva angažuje ve prospěch jisté demokratické političky a přeje si, aby tato demokratka šla do voleb v roce 2020 jako kandidátka třetí strany, rozdělila liberální voliče a pomohla Trumpovi ke znovuzvolení.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Clintonová dotyčnou političku nejmenovala, obecně se ale předpokládá, že hovořila o havajské kongresmance Tulsi Gabbardové. „Myslím si, že si vybrali někoho, kdo se uchází o demokratickou nominaci, a chtějí, aby kandidoval jako nezávislý,“ prohlásila někdejší šéfka americké diplomacie Clintonová.

„Je to favoritka Rusů, kteří ji podporují prostřednictvím mnoha internetových stránek, počítačových robotů a dalšími způsoby,“ dodala.

Gabbardová na výroky Clintonové reagovala rozhořčeně, obvinila ji, že se snaží zničit její pověst, a označila exministryni za zbabělce. Gabbardová rovněž vyzvala Clintonovou, aby sama vstoupila do boje o Bílý dům a „neschovávala se za prostředníky“. Možnost, že by kandidovala jako nezávislá, Gabbardová již dříve odmítla.

Great! Thank you @Hillary Clinton. You, the queen of warmongers, embodiment of corruption, and personification of the rot that has sickened the Democratic Party for so long, have finally come out from behind the curtain. From the day I announced my candidacy, there has been a ...

22:20 – 18. 10. 2019

57789 235690

Podle Clintonové by Rusové podobně mohli využít také neúspěšnou prezidentskou kandidátku Strany zelených z roku 2016 Jill Steinovou. „Vědí, že bez kandidáta třetí strany nemohou vyhrát,“ uvedla Clintonová, která označila Trumpa za sen ruského prezidenta Vladimira Putina.

Steinová získala ve volbách v roce 2016 pouhé jedno procento hlasů, podle některých demokratů ale v klíčových státech jako Michigan, Pensylvánie a Wisconsin sebrala hlasy Clintonové a přispěla tak k Trumpovu vítězství.

Zpravodajský server BBC News uvedl, že dokumenty zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabýval případem vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016, ukazují, že ruští státní příslušníci a firmy pracovali ve prospěch kampaně Steinové s cílem poškodit Clintonovou.

Steinová ve svém pátečním vyjádření na twitteru obvinila Clintonovou z „šíření konspiračních teorií s cílem ospravedlnit vlastní neúspěch, místo toho, aby se zabývala skutečnými důvody porážky demokratů v roce 2016“.

It's a shame HRC is peddling conspiracy theories to justify her failure instead of reflecting on real reasons Dems lost in 2016. You can slander progressives as “Russian assets”, but you can't hide the fact that the DNC sabotaged Sanders & elevated Trump to set the stage for HRC.

20:51 – 18. 10. 2019

1554 5668

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme