USA upravily raketomety HIMARS pro Ukrajinu. Omezily dolet raket, aby neohrozily Rusko

Spojené státy upravily salvové raketové systémy HIMARS pro Ukrajinu tak, aby nedostřelily na ruské území a USA se tak vyhnuly rozpoutání širšího konfliktu s Ruskem. Podle listu The Wall Street Journal to v noci z pondělí na úterý oznámilo americké ministerstvo obrany.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinci pálí z raketometu HIMARS nedaleko Chersonu (7. listopad 2022)

Ukrajinci pálí z raketometu HIMARS nedaleko Chersonu (7. listopad 2022) | Zdroj: Profimedia

Pentagon odmítl poskytnout informace o konkrétních změnách provedených na zbraňových systémech, kterých Kyjevu dodal 20 a které mají nyní dostřel zhruba 80 kilometrů. Podle mluvčího Pentagonu Patricka Rydera se změny týkají jak softwaru, tak hardwaru a znemožňují ze systému vypálit rakety delšího dostřelu.

Kreml viní Ukrajinu z útoků drony na ruská armádní letiště, tři vojáci podle něj zemřeli

Číst článek

Ryder dodal, že „Spojené státy jsou nadále odhodlané poskytovat Ukrajině vybavení, které potřebuje k obraně před ruskou invazí“. Ukrajinská armáda i Bílý dům se k věci odmítly vyjádřit.

Opatrný postup v dodávkách zbraní naznačuje, že Bílý dům proti sobě při rozhodování neustále váží vojenský přínos pro Ukrajinu proti riziku rozpoutání širšího konfliktu s Moskvou, a to navzdory tomu, že USA dostaly od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského slib, že dodané systémy nepoužije k útoku na ruské území.

Systémy s delším dostřelem by Ukrajincům umožnily cílit na ruské vojenské cíle na Krymu i v Rusku samotném.

Terčem útoků se v pondělí stala dvě ruská armádní letiště. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS tvrdí, že Ukrajina se pokusila na letištích v Saratovské a Rjazaňské oblasti útočit pomocí dronů a že na jednom z letišť zemřeli tři ruští vojáci a čtyři další utrpěli zranění.

Zpravodaj z východu Ukrajiny: Každá minuta je tu tíživá, a co až přijdou třeskuté mrazy…

Číst článek

Jedno ze zasažených letišť je místem, odkud vzlétají ruské bombardéry, než odpálí střely s plochou dráhou letu proti objektům na Ukrajině, v posledních týdnech i proti objektům energetické infrastruktury.

Kyjev se k útokům na ruská letiště nepřihlásil, zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak v pondělí ale na twitteru ironicky napsal: „Země je kulatá... Pokud se něco velmi často vypouští do vzdušného prostoru druhých států, dříve nebo později se neznámé létající objekty vrátí na místo vzletu.“

Stanice BBC uvedla, že ukrajinské ozbrojené síly nemají podle dostupných informací ve výzbroji prostředek s doletem umožňujícím zasáhnout letiště v Engelsu a u Rjazaně, ale na podzim ukrajinské zbrojovky informovaly, že dokončují vývoj dronu o doletu 1000 kilometrů.

The Earth is round – discovery made by Galileo. Astronomy was not studied in Kremlin, giving preference to court astrologers. If it was, they would know: if something is launched into other countries’ airspace, sooner or later unknown flying objects will return to departure point

10:25 – 05. 12. 2022

718 5527

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme