Hispánci možná ovlivní americké volební superúterý

Primárky ve Spojených státech dospívají k největšímu volebnímu dni takzvanému superúterý, kdy se bude o nejvhodnějším vyzývateli George Bushe rozhodovat hned v 10 amerických státech. Do voleb promluví daleko více španělsky mluvících přistěhovalců z Latinské Ameriky, kteří jsou ve Spojených státech sotva pár desítek let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka USA

vlajka USA | Foto: Bílý dům

Zejména v největším a nejlidnatějším americkém státě Kalifornii si jsou doposud prevážně bělošští politici a voliči nejistí, co může hispánský vliv přinést. V Los Angeles se o tom přesvědčil zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Ze sčítání lidu v roce 2000 ve Spojených státech vyplynulo, že Latinoameričané jsou tady největší menšinou a je jich už tu více než Afroameričanů. Hispánců je mezi barevnými Američany nejvíce v 23 z 50 státu - v tom není Portoriko, kde jsou takzvaných latinos další 4 miliony.

V nadcházejících prezidentských volbách mají možnost strhnout na jednu stranu vítězství demokratického nebo republikánského kandidáta. Doposud nebyli Latinoameričané v americké politice příliš viditelní, jejich populační růst nastal v 70. letech a byl způsobený masovým přílivem nových imigrantů z Jižní Ameriky.

Podle profesora Jihokalifornské university Harryho Pachona teď vidíme, že děti imigrantů z minulého století navýšily hispánskou populaci do současných překvapujících rozměrů.

Na rozdíl od stárnoucí americké bílé populace se hispánci při volbách nejvíce zajímají o otázky vzdělávání a ekonomiky. Zejména o pracovní příležitosti pro tyto pracující rodiny. Profesor Pachon upozorňuje na to, že kdykoliv do Ameriky přišly silné etnické skupiny, jako byli Irové, Italové nebo Židé a Afroameričané, vždy se tyto skupiny zpočátku setkaly s rezistencí.

A tak není divu, že jsou ostatní Američané podezřívaví také k novým španělsky mluvícím voličům. Jak profesor Pachon řekl Českému rozhlasu, latinos se není třeba obávat, jsou ve Spojených státech noví, ale už velmi patriotičtí a hrdí na svou novou vlast. Jeden z šesti amerických vojáků v Iráku je hispánec a přijali hodnoty amerického života - tvrdou práci, optimismus a víru ve světlou budoucnost pro své děti.

Primárky demokratů už vtáhly do kampaně i George Bushe

Prezident George Bush odstartoval aktivní kampaň se své znovuzvolení. V projevu před sdružením republikánských guvernérů ve Washingtonu dal najevo, že mu leží především na srdci oživení americké ekonomiky, ale základem jeho volební platformy bude národní bezpečnost.

Prezident Bush s humorem, ale přesto důrazně obvinil své demokratické oponenty, že nenabízejí žádnou strategii pro vítězství ve válce proti terorismu ani pro zlepšení americké ekonomiky. Bush také obvinil své stále ještě mezi sebou soupeřící protikandidáty ze zatrpklosti a hněvu vůči jeho vládě.

"Je to volba! Zachovat daňové úlevy, které posunují ekonomiku vpřed, nebo uvalit na americké občany znovu břímě vysokých daní. Je to volba mezi Amerikou, která vede svět směle a s odvahou, nebo Amerikou, která je nejistá tváří tvář nebezpečí!," upozornil prezident.

Senátor John Kerry zareagoval prohlášením, že prezident se tak brzy pouští do kampaně, protože se bojí o svou pozici. Podle analytiků chtěl George Bush do kampaně vstoupit později, ale k aktivitě ho přinutila klesající popularita.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme