Historici snižují počet obětí bombardování Drážďan

Spojenecký nálet na Drážďany na sklonku druhé světové války si zřejmě vyžádal mnohem méně obětí, než se dosud předpokládalo. K tomuto prozatímnímu závěru dospěla speciální komise, která se tématem několik let zabývá. Podle ní zemřelo v saské metropoli v únoru 1945 maximálně 25.000 osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drážďany po náletu

Posledních 63 let "osciloval" odhad počtu obětí kontroverzního náletu mezi čísly 35 tisíc a půl milionu. To je údaj uváděný s oblibou krajně-pravicovou NPD, která má pro nálet na Drážďany výraz "bombardovací holocaust."

Přední němečtí historici se teď ale kloní k názoru, že se dá prokazatelně potvrdit jen 18 tisíc mrtvých s tím, že maximální počet obětí pekelných hodin mezi 13. a 15. únorem 1945, by se mohl vyšplhat na 25 tisíc.

Tým specialistů vedený vojenským historikem Rolfem-Dieterem Müllerem má za sebou 4 roky mravenčí práci. Experti různých oborů procházeli zprávy o uskutečněných pohřbech, pořizovaly požární analýzy a hledali očité svědky. Pořídili i poněkud cynickou srovnávací statistiku obětí v německých městech na každou tunu svržených bomb.

Mnoho článků z historie 2. světové války naleznete na našem speciálním webu.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme