Historici snižují počet obětí bombardování Drážďan

Spojenecký nálet na Drážďany na sklonku druhé světové války si zřejmě vyžádal mnohem méně obětí, než se dosud předpokládalo. K tomuto prozatímnímu závěru dospěla speciální komise, která se tématem několik let zabývá. Podle ní zemřelo v saské metropoli v únoru 1945 maximálně 25.000 osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drážďany po náletu

Posledních 63 let "osciloval" odhad počtu obětí kontroverzního náletu mezi čísly 35 tisíc a půl milionu. To je údaj uváděný s oblibou krajně-pravicovou NPD, která má pro nálet na Drážďany výraz "bombardovací holocaust."

Přední němečtí historici se teď ale kloní k názoru, že se dá prokazatelně potvrdit jen 18 tisíc mrtvých s tím, že maximální počet obětí pekelných hodin mezi 13. a 15. únorem 1945, by se mohl vyšplhat na 25 tisíc.

Tým specialistů vedený vojenským historikem Rolfem-Dieterem Müllerem má za sebou 4 roky mravenčí práci. Experti různých oborů procházeli zprávy o uskutečněných pohřbech, pořizovaly požární analýzy a hledali očité svědky. Pořídili i poněkud cynickou srovnávací statistiku obětí v německých městech na každou tunu svržených bomb.

Mnoho článků z historie 2. světové války naleznete na našem speciálním webu.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme