Historická konference OSN v Kodani jedná o klimatu

V dánské Kodani začala konference OSN o klimatických změnách. Její účastníci budou v nadcházejících dvou týdnech připravovat novou dohodu o omezování skleníkových plynů. Schůzka, na kterou přijali pozvání lídři většiny světových velmocí, je označována za největší a nejvýznamnější ekologický summit všech dob.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konference OSN o změnách klimatu

Konference OSN o změnách klimatu | Foto: Klimatická konference, Kodaň

Zástupci z celého světa se na summitu mají sjednotit na dokumentu, který bude po roce 2012 pokračováním takzvaného Kjótského protokolu o snižování emisí skleníkových plynů. Politici v Dánsku budou po celou dobu konání summitu pod velkým tlakem, aby dokázali své sliby a plány proměnit v konkrétní výsledky.

Odpovědnost je na občanech

Dánský premiér Lars Rasmussen ve slavnostním zahajovacím projevu zdůraznil, že na politicích nyní je, aby se shodli na nových opatřeních ke zlepšení klimatu, avšak konečná odpovědnost za to, jak budou politické dohody úspěšné v praxi, spočine na občanech všech zúčastněných zemí. Podle Rasmussena přislíbilo účast na kodaňském fóru celkem 110 šéfů vlád a hlav států.

Přehrát

00:00 / 00:00

O náplni klimatologického summitu hovořil vedoucí české delegace v Ranním interview Radiožurnálu Pavel Zámyslícký, pracovník ministerstva životního prostředí

Zatímco ve světě panuje všeobecná shoda o tom, že množství takzvaných skleníkových plynů vypouštěných do ovzduší se v příštích letech musí snížit, dohoda o konkrétních cestách, jak toho dosáhnout, zatím na obzoru není.

I tak konstatují pozorovatelé pro začátek summitu některé pozitivní trendy, nebot jednotlivé státy konečně začínají detailněji specifikovat své konkrétní představy a závazky.

Tisíce delegátů

Konference o klimatu je historicky největším fórem OSN. Do Kodaně totiž přijelo přes 18 000 delegátů, včetně sto hlav států a šéfů vlád. Politickou dopravní špičku pocítí nejen Dánové v Kodani a bezprostředním okolí, ale i lidé v jižním Švédsku, které je přes vodu od Bella Centra, kde se konference koná, vzdáleno jen pár kilometrů a kde řada delegátů bude v průběhu konference bydlet. Kodaňské letiště Kastrup i lokální doprava mají být vytíženy na absolutní maximum.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cílech kodaňské konference mluvil ve Světě o osmé i redaktor David Koubek

V kodaňském Bella Centru se jedná na ploše odpovídající 11 fotbalovým hřištím a v tiskovém středisku se postupně vystřídá až 5 000 novinářů. Fórum OSN hlídá na 6 500 policistů, kteří největší zkouškou projdou 12. prosince, kdy má v Kodani protestovat až 60 000 lidí z víc než čtyř set organizací. Summit potrvá až do 18. prosince.

Solidarita rozvinutých s rozvíjejícími

Vedoucí české delegace Pavel Zámyslícký, pracovník ministerstva životního prostředí, v Ranním interview Radiožurnálu řekl, že v Kodani by rádi dohodli závazky pro ekonomicky vyspělé země, a to redukované emise 25 až 40 procent k roku 2020. A také cíle pro rozvíjející se ekonomiky jako je Čína, Indie a Brazílie.

David Koubek ze zahraniční redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, který se do Kodaně chystá v nejbližších dnech, ve Světě o osmé Rádia Česko řekl, že se očekává stanovisko amerického prezidenta i ochota rozvojových zemí. Za hlavní cíl označil dosažení politické shody s výhledem na konkrétní dohodu v příštím roce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr životního prostředí Jan Dusík rozebírá v rozhovoru s Ondřejem Černým vyhlídky kodaňského summitu

Podle Koubka se sice stanoviska zemí přiblížila, ale největší znečišťovatelé stále nejsou ochotni k velkým škrtům emisí skleníkových plynů. Klíčová je i solidarita bohatých zemí s rozvojovými.

Britská zkušenost

Londýnský spolupracovník Rádia Česko Ivan Kytka připomněl, že britský ministr pro energii a klimatické změny Ed Miliband oznámil plán dát 500 domácnostem 4 miliony liber. "Stav zateplení britského bytového fondu zaostává. Plán se soustřeďuje i na boj s emisemi."

Velká Británie se chystá na projednávání státního rozpočtu, klimatická opatření jsou přitom velmi finančně náročná. "Priority zahraniční pomoci se dosud soustředily na boj proti terorismu nebo různých forem extremismu," poznamenal Kytka. "V pomoci na odstraňování ekologických škod Británie teprve chystá strategii."

Přehrát

00:00 / 00:00

Londýnský spolupracovník Rádia Česko Ivan Kytka hovořil o ekologických snahách Londýna

"Dlouhodobý plán se v souladu s EU se soustředí na boj s emisemi. Británie chce do roku 2020 snížit produkci oxidu uhličitého o celých 20 procent. V Kodani by chtěla iniciovat smlouvu vedoucí ke snížení emisí do roku 2050 až o polovinu," zdůraznil Kytka.

Milan Kopp, Tomáš Sniegoň, Marek Matlovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme