Historické centrum rakouského Greinu uchránila před Dunajem vysoká hliníková stěna

Symbolem povodní v Rakousku se stalo podunajské město Grein. Obrázky z města ležícího nedaleko Lince obletěly celou střední Evropu. Tenká hliníková stěna uchránila historické centrum před Dunajem, který by jinak domy zalil až do prvního patra. Přesto se v Greinu do poslední chvíle nevědělo, jestli všechno dobře dopadne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

St. Johann, Rakousko

St. Johann, Rakousko | Zdroj: Reuters

Protipovodňová stěna na nábřeží v Greinu už mizí před očima. Je to taková hliníková stavebnice. Když sem někdo přijede za pár dní, uvidí na nábřeží už jen betonovou podezdívku, nebo přesněji řečeno masivní základy, které vyčnívají asi půl metru nad úroveň chodníku.

Na ně hasiči přišroubovali ocelové sloupy s drážkami v bocích. A do nich zapadnou hliníkové trámce. Jsou dvoustěnné, asi 10 centimetrů silné. Hasiči nyní jeden po druhém sundávají, čistí nanesené bahno, odvážejí je do skladu a znovu uvolňují výhled na úzké údolí Dunaje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Symbolem povodní v Rakousku se stalo podunajské město Grein. Natáčel tam redaktor ČRo Martin Ježek

Městský rada Lothar Pühringer Radiožurnálu řekl, že letos to skutečně bylo těsně. Na počítání každého centimetru tady podle něj nikdo nezapomene. Ale zvýšit zeď jen tak jednoduše nelze.

„Nešlo tolik o to, jestli stěna vodu udrží. Mohlo se stát, že se voda prodere pod ní. A k tomu naštěstí taky nedošlo. Škody ale přesto jsou. Například camping u řeky, ten zmizel pod bahnem,“ popisuje.

Radnice ho podle něj bude muset přemístit někam výš. Pühringer se po nábřeží prochází s fotoaparátem v ruce. Ze stoleté vody, jak říká, ale obrázky století nebudou. Ty letošní jsou méně smutné než 2002.

Každý den se na vodu chodí koukat i Olga Schier. Musela se evakuovat, i když jejímu domu se tentokrát nic nestalo.

V Greinu ale na druhou stranu umí s povodněmi žít. Svědčí o tom místní kavárna. Dveře do přízemí jsou jako vchdo do ponorky, odolaly by největším tlakům. Kdyby došlo na nejhorší, dům by se zaplavil čistou vodou, aby mu řeka neublížila.

Letos se kavárník proti vodě zabarikádovat nemusel. Ale na fasádě má vodostav. A například ryska z roku 1502 je několik metrů nad tou letošní.

bre, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme